Yaşlı Bakıcı Seçme Rehberi

İnsanlar yaşlanınca daha hassas ve ilgiye muhtaç gelir. Ayrıca belli bir yaştan sonra yaşlı insanlarda hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle yaşlılara bakım konusu hassas bir konudur. Yaşlı Bakıcı kişilerin temel sağlık ve ilk yardım konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Unutmayınız ki, en sevdiğiniz insanları, bir başka insana emanet edeceksiniz. Bu hayati konuyu şansa bırakmak istemezsiniz.

Yaşlı bakıcı seçerken nelere dikkat edilmeli?

  • İlk yardım bilgisi olmalı
  • Çeşitli hastalıklar konusunda temel bilgilere sahip olması gerekiyor. (Şeker, tansiyon, kalp, vs.)
  • Yaşlıların ilgiye ihtiyacı vardır Aynı zamanda alınganlıkları artar. Bu yüzden güler yüzlü ve sabırlı olması gerekir.
  • Yaşlı insanlarla diyalog kurabilmeli
  • İş konusunda devamsızlılığı olmamalı

Yaşlı bakıcıların seçiminde belli başlı noktaların yanında yatalak yaşlılarda bulunmaktadır.  Yatalak yaşlılar en temel insani ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekerler. Bu sebeple bakımları çok daha hassas bir hale gelir. Hijyen konusunda azami bir dikkat gerekir.  Yaşlı bakıcının bu konularda tecrübeli ve bilgi sahibi olması gerekir. Zira yatalak yaşlıların normal yaşlılara göre bakımı oldukça zor ve daha hassastır.

Yaşlı bakımında en çok karşılaşılan problemler arasında olan, yaşlı bakıcının devamsızlığı konusudur. İnan bakımı ertelenecek veyahut askıya alınacak bir durum değildir. Haliyle burada ortaya çıkan problemi çözmek hayli zor bir hale gelir. Bu yüzden yaşlı bakıcının işinin sorumluluğunun farkında olması ve bu konuda özen göstermesi gerekir. Diğer bir karşılaşılan problem ise, yaşlı bakıcının problemleri tek başına çözebilme yetisidir. Yaşlıların kırılgan olmaları çoğu kez ortaya problemler çıkarır. Yaşlı bakıcı, bu tip problemleri size aksettirmeden hoşgörü ve anlayışla çözebilmelidir.  Aynı zamanda bakımını yaptığı kişinin sağlık durumunu takip edebilmeli, acil durumlarda müdahale edebilmelidir. Bakımını yaptığı yaşlıyı, stresten uzak tutabilmelidir. Stres birçok hastalığı tetiklediği gibi artışına da sebep olur. En önemli görevlerinden birisi de yaşlandığı için onu dışlanmış, işe yaramaz ve bir mecburiyet duygusundan uzak tutmaktır.

Unutmamak gerekir ki, yaşlı bakıcı sevdiğiniz bir insanın sorumluluğunu sizden alacaktır. Bu hayati konu da seçiminize çok dikkat etmeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Günden Güne Artan Yaşlı Bakıcı İhtiyacı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.