Yaşlı Bakıcı Seçimine Dikkat!

Yaşlı insanlara bakmak oldukça emek isteyen bir iştir. Çalışan ve kendi evlerine dahi güçlükle zaman ayıran kişilerin, yaşlı aile bireylerine bakması oldukça güçtür. Bu nedenle yaşlı bakıcı kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. Günümüzde insanlar, aile büyüklerini yaşlı bakım evlerine yerleştirmekte ya da yaşlı bakıcı hizmeti sunan kurumlara başvurmaktadır. Dışarıdan bakıldığında birçok kişiye kolay gibi görülebilecek bu iş, esasında oldukça meşakkatli, sabır ve emek isteyen bir iştir.

Yaşlı bakıcı olabilmek için sadece sabırlı olmak yeterli midir? Yaşlı insanların birçoğu hastalık sahibi veya düşkün insanlardır. Onların yaşantılarını kolaylaştırmak ve onlara olağan yaşantılarına iyi bir şekilde devam etmelerini sağlamak için elbette ki sabır yeterli değildir. Bu konuda hizmet verecek insanların sorumluluk bilinci gelişmiş, temel ilk yardım ve temel bakım alanında bilgili olması gerekmektedir. Bunun dışında, eğer fiziksel engeli olan bir yaşlıya yardımda bulunacak ve ona egzersiz yaptırmak durumunda ise, bu alanda da bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır.

Yaşlı bakıcı edinebilmek için sıradan ilanlara başvurulmamalı, kamu kurum ve kuruluşlarının “Evde Yaşlı Bakım ve Hizmetleri” tercih edilmelidir. Kamu kurum ve kuruluşlarının dışında, tanıdıklar vasıtası ile edinilen bakıcıların hiçbiri size tam anlamıyla destek vermeyecektir. Yaşlının evi ve temizliği ile ilgilense dahi, geri kalan alanlardaki boşlukları dolduramayacaktır.  Yaşlı hastanın beden ve çevre temizliği sağlansa dahi, ilaçlarını düzenli aldırmayan, fiziksel alanda yardım edebilecek kapasitesi olmayan, bu işi sadece yapıyor olmak için yapan bir bakıcınız var ise, bu yaşlının hayat kalitesini düşürecek ve belki de onu daha kötü bir durumun içerisine itecektir.

Yaşlı ve hasta insana bakacak olan kişilerin sadece bilgi, deneyim ve bedenen güçlü olması zaman zaman yeterli olmamaktadır. Güçlü bir psikolojiye sahip olmak da temel gereksinimlerden biridir. Hasta insan; sadece bedensel rahatsızlığı olan değil, psikolojik ve ruhsal alanlarda da sorunlu insanlar demektir. Bu nedenle yaşlı bakıcı olan kişilerin sağlıklı zihinlere sahip bireyler olması önem arz etmektedir. Tüm bu özellikler göz önüne alındığında yaşlı bakıcı edinmek istiyorsanız, sadece paranızı değil, yaşlınızın hayatının kalitesini de dikkate alarak seçim yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı İle Herkes Mutlu başlıklı makalemizde doğru yaşlı bakıcısı, evde hasta bakımı ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.