Yaşlı Bakıcı Seçiminde Dikkat Şart?

Bakım, kişinin kendi kendine yetemediği durumlarda dışarıdan alacağı yardımla gerçekleştirilen faaliyetlerdir ve bu faaliyetlerin çocukluk ile yaşlılık dönemlerinde azami önemi ortaya çıkar. Çocuk, yaşadığı sorunları demeye yetecek kelime haznesine sahip olmadığında ya da böyle bir beceriye hasıl bulunmadığından dolayı sessiz kalırken yaşlı birey ise konuşmaya utanarak derdini gizler.

Bakıcının Eğitim Durumu

İyi bir eğitimden geçmesi gereken veya şu ana değin yapmış olduğu işler ile gerekli tecrübeyi çoktan edinen yaşlı bakıcı, bireyin tim ihtiyaçlarına vakıf olacak derecede uzman yaklaşımlar sergileyerek konunun öncüllerini hemencecik anlar. Daha doğrusu ideal yaşlı bakıcı için bu tip özellikler aranır. Henüz yolun başında olan bakıcıların %100 kalitede hizmet verebilmesi adına bazı yan unsurları dikkate alması, aynı zamanda kendilerini sürekli geliştirmeleri lazım gelirken kimi maddeleri şu şekilde özetleyebiliriz:

İdeal bakıcı,

  • Yaşlının sağlık durumunu yakından takip ederek muhtemel değişiklikleri önceden saptayabilir.
  • Yaşlının hayat neşesini sürdürmesi adına kendisi içi gerekli olan tüm ek görevleri üretir ( gezmek, yürüyüş yapmak, oyun oynamak… )
  • Yaşlıya karşı tüm sempatisini verse de yaptığının bir iş olduğunu bilecek profesyonellikte hareket eder ve duygusallıktan ziyade analitik düşünme yöntemiyle konuşur.

Belirtilen maddelerin varlığını artırmak, ideal yaşlı bakıcı adına farklı yaklaşımlar getirerek konunun derinliğini genişletmek mümkün; lakin söylenecek şeylerin temeli üç aşağı beş yukarı hep aynı olur.

Seçim Zamanı

Yaşlı birey adına aranan bakıcıyı seçebilmek adına bu hususta mesai harcayan kurumlardan destek alabilirsiniz. Belirtilen kurumlar, genel olarak bu tip konulara eğildikleri için kendilerine çalışma adına başvuran kişilere olması gereken prosedürleri uygularlar ve doğal olarak size yönlendirecekleri elemanlar da belirli bir aşamadan geçmiş olur. Aynı durumu sizin tatbik etmeniz, yaşlı bireye bakıcılık yapman adına gelen kişileri tartabilmeniz şansınız yaver giderse kolayca; fakat genel olarak epey bir zorlukla gerçekleşir. Dolayısıyla işin uzağına kaçmadan bu hususta destek veren firmalarla görüşülesi, profesyonel bir yapıdan destek alarak yaşlının mevcut yaşam şartlarının iyileştirilmesi gerekir. Böylece hem birey hem de çevresi mutlu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısı Çalışma Alanı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.