Yaşlı Bakıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşlı bakıcı hizmeti, yaşlı nüfusun giderek artması ile önemli bir konu haline gelmiştir. Sağlık problemleri yaşayan yaşlılar günlük hayatlarında ilgiye ve desteğe ihtiyaç duymaktadır.  Ülkemizde genellikle yaşlı bakımı aileden birileri tarafından yapılmaktadır. Ancak bu durum, yaşlıya bakan aile üyeleri için fiziksel ve psikolojik olarak çok ağır olabilmektedir. Bu durumlar için evde profesyonel olarak bakım hizmeti veren insanlar bulunmaktadır. Bu insanlar yaşlıların günlük ihtiyaçlarında yaşlılara destek olmaktadırlar. Yaşlının beslenmesi, temizliği, bakımı, giyimi, gündelik işleri, tedavisi ve sosyal hayatı bakıcının destek olduğu konulardan bazılarıdır. Bu sayede yaşlılar daha rahat ve daha konforlu bir yaşam sürdürmektedirler.

İlk olarak, iş ilanları vererek yaşlı bakıcı hizmeti veren kişilere ulaşılabilmektedir. Aile, iş ilanından ulaştığı kişiler ile öncelikle iş görüşmesi yapmalıdır. İş görüşmesi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Yaşlı bakıcının yaşlı bakımı konusunda aldığı eğitimler ve yaşlı bakımı konusundaki tecrübeleri incelenmelidir. Yaşlıya bakım verecek kişinin yaşlıları ve onlarla vakit geçirmeyi sevmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sabırlı bir insan olmalıdır çünkü yaşlı bakıcılığı çok stresli bir iş olabilmektedir. Ne olursa olsun sakinliğini koruyacak ve yaşlıya şefkatle yaklaşacak birinin olması çok önemlidir. İş görüşmelerde bu konu mutlaka sorgulanmalıdır. Önceki çalıştığı kişilerden referans mutlaka alınmalıdır. Böylelikle kişiliği ve çalışma şekli ile ilgili bilgi sahibi olunmaktadır. Bütün bilgiler incelendikten sonra yaşlı için en uygun bakıcı seçilebilir.

Yaşlı bakıcı hizmeti veren kişilere ulaşmak için diğer yol ise özel istihdam büroları ve danışmanlık şirketleridir. Bu bürolar ve danışmanlık şirketleri sayesinde yaşlı bakımı ile ilgili eğitimler almış ve bu konu hakkında tecrübeli kişilere daha kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Kişi ile ilgili önceki çalışmalarından referans alınması da daha kolay olmaktadır. Bu durumda yaşlının ihtiyaç durumuna göre bakıcının çalışma saatleri belirlenmektedir. Tam zamanlı, yarı zamanlı ve yatılı olmak üzere üç seçenek bulunmaktadır. Sonrasında istihdam bürosu ya da danışmanlık şirketi tarafından yaşlının sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına göre en uygun kişi seçilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Geçen Zamanın Gündelik Hayatımıza Getirdiği Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.