Yaşlı Bakıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşlı bakıcı; belirli sağlık problemleri yaşayan bakıma muhtaç yaşlılara yardımcı olan, onların sağlık durumlarının iyileştirilmesinde rol oynayan kişidir. Bu mesleği icra eden kişi işini yardıma muhtaç bir insana yardım etmekten çok, bir bireye gereken şefkati göstermek olarak görmelidir. Yaşlı bakımı için birey seçiminde bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yaşlı bakıcının mesleğini yapabileceğini dair eğitim almış olması veya buna eş değer yetki belgesine sahip olması (Bu aynı zamanda tercih edilecek kişiye duyulan güveni artıracaktır),
  • Sorumluluklarının bilincinde olan, hijyen kurallarına son derece önem gösteren,
  • İşinde kendi problemlerini ve ruh halini yansıtmayan; işini gerçekten severek yapabilen,
  • Gerekli sağlık koşullarını doktor kontrolü altında hiç aksatmadan sağlayabilen,
  • Yaşlıların problemlerini içtenlikle çözebilen onlarla sağlam bir şekilde iletişim kurabilen kişiler olması gerekmektedir.

Yaşlı bakıcı, aldığı eğitim gereksinimlerine bağlı olarak yaşlıların bakımı konusunda çok dikkatli olmalıdır. Bakıcılık hizmetini veren bireyin, bakım konusunda belirli kriterlere dikkat etmesi gerekmektedir. Hizmet vereceği yer bakım merkezlerinde veya evde ise buna uygun koşulları sağlayabilmeli, mekân hastaya eziyet çektirmeyecek şekilde temel ihtiyaçlarını karşılayacak düzende olmalıdır. Bilinçsizce yapılan bakım yaşlılara çok zor anlar yaşatabilir, bu nedenle bakıcının yaşlıların ilaç saatlerine ve beslenmelerine özen göstermesi, bilhassa hijyen konusunda fazlasıyla dikkatli olması gerekmektedir. Eşyaları ve kullandığı sağlık ekipmanları muhakkak ki hijyenik olmalıdır. Yaşlının kaldığı oda daima havalandırılmalı, karanlık ve bunaltıcı bir yer değil güneş gören bir yer olmasına dikkat edilmeli, sağlık kontrolleri ihmal edilmemelidir. Yaşlı bakıcı aynı zamanda yaşlının fiziki aktivitelerde bulunabilmesi konusunda yardımcı olmalı, yaşlı bireye asla yalnızlık psikolojisi aşılamayacak şekilde hareket etmelidir. Bakıcı; yaşlı bireye psikolojik desteğini her zaman hissettirmeli, manevi desteği sağlayabilmelidir.

Yaşlı bakıcılar toplumumuzda özenle seçilen kişilerdir. Özellikle bu mesleğin okulunu okuyan kişiler ön plana çıkmaktadır. Yaşlı bakımı hizmetini alacak olan kişilerin en büyük avantajları ise, bu iş için hizmet veren kuruluşların gün geçtikçe artıyor olması ve insanların bu konuda bilinçli hale gelmiş olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bireylerde Sık Görülen Hastalıklar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.