Yaşlı Bakıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ailenizdeki yaşlı insanlar, hastalık veya kaza sonucu bakıma muhtaç kalmış olabilir. Ya da ilerleyen yaşından dolayı, kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiş olabilir. Ailenizin yaşlı üyesi ile sürekli ilgilenemiyor durumdaysanız, yaşlı bakıcı tutmak isteyebilirsiniz. Ancak yaşlı bakıcı seçimi oldukça zordur. Ailenizin bir üyesini, tamamen tanımadığınız birisine emanet edeceğiniz için bir güven sorunu olacaktır.  Peki, bu güven sorununu ortadan kaldırmak için nelere dikkat edilmeli? Sevdiğiniz bir aile büyüğünüzün zor dönemlerini, rahat geçirmesi için nelere dikkat etmelisiniz?

 

Seçeceğiniz yaşlı bakıcının soğukkanlı, sabırlı ve şefkatli olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü bakıma muhtaç yaşlı insanlar, psikolojik nedenlerden dolayı huysuz olabilir ve karşısındaki insanları kırabilirler. Bu sebepten dolayı, hastaya karşı sabırlı ve hoş görülü yaklaşması çok önemlidir. Hoş sohbeti ile yaşlı hastayı oyalayabilmelidir. Zor anlarda, doğru kararları alabilecek soğukkanlılıkta olmalılar.

 

Yaşlı bakıcının kesinlikle sorumluluk sahibi olması gerekir. Hastanın, ilgili tedavi yöntemlerini aksatmadan ve hatasız olarak yapmalıdır. Yaşlı bakıcının bu konularda bilgili olup olmadığına dikkat ediniz. Yaşlı bakıcı, temel ihtiyaçlarını kendi gideremeyen bir yaşlı bireye karşı sabırlı olmalıdır. Yemeğini yedirilmeli, tuvalet ihtiyacını giderilmeli, çarşafları ve çamaşırlarını sürekli değiştirmelidir. Bazen de doktorun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulaması gerekmektedir.

 

Yaşlı bireye şefkatli davranmak çok önemlidir. Hastanız çok huysuz olabilir, sürekli ilgi ve oyalanmak için hoş sohbet isteyebilir. Yaşlı bakıcının, hastayı oyalamak için sohbet etmek yerine başka şeylerle uğraşması, hastanın daha çok huysuzlaşmasına sebep olabilir. Yaşlı bakıcı sadece gündüz geliyorsa ve geceleri siz ilgileniyorsanız, bu sefer de sizin için zor zamanlar başlayacaktır. En önemli nokta ise; bakıcı, size ne kadar güven verirse versin, kontrolü sakın elden bırakmayın.

 

Yaşlı bakıcı seçimini gelişigüzel yapmamalısınız. Danışmanlık hizmeti veren istihdam büroları aracılığıyla seçmek, daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Çünkü bakıcının bilgili olduğunu bilecek ve en önemli soru işaretini kafanızdan silmiş olacaksınız. Sevdiğiniz bir aile büyüğünün bu zor dönemlerinde rahat bir yaşam geçirmesini isterken, tam tersi ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden, yaşlı bakıcı seçimine özen gösteriniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlanmaya Engel Yaşlı Bakıcılar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.