Yaşlı Bakıcı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yaşlı bakımı, titizlik, sabır, dikkat isteyen önemli bir iş ve aynı zamanda sevgiyle, hoşgörüyle yapılması gereken son zamanlarda da giderek yaygınlaşan bir meslektir. Bu nedenle de yaşlı bakıcı seçerken dikkatli olunması gereken detaylar bulunmaktadır.

Bu seçimde bakıcının eğitim seviyesi de en az diğer özellikler kadar önemlidir. Herhangi bir acil durumda ne yapılması gerektiğini bilen biri olmalı, ilk müdahaleyi yapabilmelidir. Bu ayrıntı bazen hayat kurtaracak nitelikte bile olabilir. Bu meslek titizlik isteyen bir iştir, çünkü yaşlı kimsenin kişisel hijyen ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir. Banyo ve kıyafet temizliğine önem verecek biri olmalıdır. Bakılan kişinin ilaçlarını aksatmamalı, unutmamalıdır. Ufacık bir dikkatsizlik bile büyük sorunlara yol açabilir. Karakter olarak sakin bir yapıda olmalı sinirli, hırçın bir insan olmamalıdır.  İhtiyaca göre günlük egzersizler, yürüyüşler, yatak egzersizlerini yaptırabilecek düzeyde olmalıdır. Aynı zamanda kişinin motivasyonu yüksek, güler yüzlü olmalıdır. Böylece bu iş her iki taraf için de daha verimli ve keyifli hale gelecektir. Siz de önceden kendinize ve yaşlı kimseye göre kriterler belirleyebilirsiniz.  ‘’Ne kadar ücret ödeyebilirim, nasıl birini arıyorum, ne kadar süre için bakıcı tutacağım? ‘’ gibi sorular yaşlı bakıcı bulmanızda işinizi kolaylaştıracak sorulardan birkaç tanesidir. Yaşlı bakıcı ararken bireysel olarak arıyorsanız iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Kişinin deneyimi göz önünde bulundurulmalıdır. Önceden belirlediğiniz kriterlerin kendisine uyup uymadığını kontrol edip iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Çalışma saatleri, yaşlının hastalığı, ihtiyaçları, bakıcın bilmesi gereken diğer bilgiler bakıcıya aktarılmalıdır. Son dönemlerde bu tür işlerle profesyonel olarak ilgilenen merkezler de bulunmaktadır. Bu ilgili yerlere başvurabilir, yaşlının durumuna uygun bir bakıcı bulabilirsiniz. Bu danışmanlık hizmeti veren merkezler bakıcıları belli özeliklere göre almaları nedeniyle sizin için en uygun seçimi yapacaklardır. Bireysel araştırma yapmaya göre bu yöntem daha güvenilirdir.

Sonuç olarak bu güzel yaşlılarımızı herhangi birine emanet edemeyiz. Bakıcı seçiminde yaşlı kimsenin kararını da göz ardı etmemeliyiz. Kendi hayatını emanet ettiği kişiyi kendisi de onaylamalıdır. Birini bulduktan sonra da sık sık düzenli kontrol etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Yakınlarının Yaşlı Bakımı Konusunda Bilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.