Yaşlı Bakıcı Seçimi, Sadece Yaşlıların Değil Tüm Ailenin Huzurunu Sağlar

Yaşlılık son derece zordur. Bir yaşlı, gençliğinde yaptığı pek çok işi yapacak gücü kendisinde bulamadığında içine kapanır, hayata küser. Hele ki ailedeki gençlerin kaçamak gülmelerini hissederse bu durum çok daha zor atlatılır. Unutulmamalıdır ki herkes bir gün yaşlanacak ve bu süreçten geçecektir. Bu nedenle, aile bireyleri, yaşlı kişilere destek olmak için neredeyse can atarlar. Hatta bu konuda aile içinde yapılan toplantılarda yaşlı kişinin bakımı konusunda oldukça olumlu konuşmalar yapılır. Ancak iş gerçeğe dönüştüğünde durum farklılaşır.

Yaşlı bakımı günün önemli bir bölümünü yaşlı ile geçirmeyi, onun ilaçlarını zamanında vermeyi gerektirir. Beslenmesi ise ayrı bir özen ister. Hatta beslenme konusu yaşlılıkta son derece önemli bir konu olup bakıcıların bir ölçüde diyetisyenler kadar bilgi sahibi olmalarını gerekli kılan en dikkat edilmesi gereken konuşların başında gelmektedir.  Bu gerçeklerle karşılaşıldığında aile bireyleri yaşlı bakıcı ile bu aksamayı giderme yoluna gider ki aslında işin en başından beri yapılması gereken budur.

İşin uzmanı bir yaşlı bakıcı, sadece yaşlı kişinin huzur ve mutluluğuna katkı yapmaz, tüm aile bireylerinin de huzurunu sağlamış olur. Yaşlı kişilerin beslenmesinden, günlük kısa yürüyüşlerine, onunla yapacağı sohbetlerden alacağı ilaçlara kadar tüm gereksinimini karşılayan yaşlı bakıcı,  yaşlı ile dert ortağı gibidir. Bunun yanında, hastaneye gidilen durumlarda, almış olduğu ilaçlar ve içilme periyodu gibi bilgiler de yine yaşlının her zaman yanında olan bakıcı tarafından verilir.

Yaşlı bakıcılığı fiziksel aktivite, egzersiz programı oluşturma ve uygulama, yaşlı kişilerin hareketlerinin denetimi, görme işitme kayıplarının takibi, psikolojik ve sosyal destek gibi son derece önemli unsurların birleşiminden oluşan son derece profesyonel hizmettir.  Yaşlıların bakımlarının düzenli ve kurallarına uygun şekilde yapılması, yaşlıların sağlığını yükselten, pek çok riski erken tanı ile erken dönemde yok eden, son derece önemli bir uygulamalar bütünüdür. Bu konular, asla baştan savma yöntemlerle ya da aile içinden seçilecek bir gönüllünün bakıcılık hecesine bırakılacak bir konu değildir. Yaşlı kişilerin işini iyi bilen bakıcıların kontrolünde son derece sağlıklı bir hayat sürdükleri yapılan araştırmalarla ortaya çıkmış çarpıcı bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Günümüz Yardımcısı Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.