Yaşlı Bakıcı Seçim İşini Kimseye Bırakmayın, Bizzat Kendiniz Yapın!

Her insanın bir gün uğrayacağı durak olan yaşlılık, insanların hayati önem taşıyan işlevlerini yerine getirememesine neden olabilir. Etrafımızda ve yakınımızda yaşlı insanlar olabilir. Bu yaşlı insanların bakımlarını biz yapabiliriz veya çalışıyorsak ve zaman bulamıyorsak bir bakıcı tutmak en mantıklı seçim olur. Eğer bakıcı tutma kararını verdiyseniz çok dikkatli bir şekilde seçim yapmanız gerekir. Bir yaşlının bakımı göründüğü kadar basit bir olay değildir bu bakım sürecinde yapılacak en ufak bir hata bakımı yapılan yaşlı bireyin hayatını olumsuz etkileyecek olayların olmasına neden olacaktır.

Bir bakıcı yaşlı ile ilgilenirken bütün ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir kapasiteye sahip olmalıdır. Yemek ihtiyacını karşılamalı ve onun sağlığı için en uygun yiyecekleri seçmelidir. Yaşlı insanların zamanla yakalandıkları hastalıklara göre doktor tavsiyesi göz önünde bulundurularak ilaçları verilmeli ve bu ilaçların zamanları hiçbir şekilde aksatılmamalıdır. İlaçların tam etki yapması ve kesin çözüm vermesi için tam vaktinde verilmesi gerekir. İlaç verilme saatlerinde aksaklık olursa ilaç etkisini göstermez ve yaşlı bireyler için bir faydası olmaz.

Bir yaşlı bakıcısının, yaşlı bireylerinin temizlik ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. İnsanlar yaşlandıkça ve bu dönemde yakalandıkları hastalıklar sonucunda bazı yapması gereken işlevleri yerine getiremeyebilir. Bu noktada hasta bakıcılar devreye girerek yaşlı bireyin ihtiyaçlarını karşılarlar. Yaşlı insanların temizliklerini yapmak çok önemlidir. Kendi imkânları ile temizlik işlevlerini yerine getiremeyen yaşlı insanlara yardımcı olarak onların istekleri doğrultusunda temizlik işlemlerini yerine getirir.

Yaşlı bakıcıları yaşlı bireylere karşı daima güler yüzlü ve anlayışlı olmak zorundadır. Bu dönemdeki yaşlı bireyler ölüm korkusu yaşayabilirler. Kesinlikle onlara karşı olumlu yaklaşmaları gerekir. Bütün ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte onlarla konuşmalı ve canlarının sıkılmasını ve kendini üzecek şeyler düşünmesini engellemek gerekir.

Günümüzde hizmet veren birçok huzur evi bu hizmetleri karşılar, ancak yaşlı insanlar evlerinde hayatlarına devam etmek isterler ve yakınlarından ayrılmak istemezler. Bu durumda onlara evde bakmak en iyi seçim olacaktır. Yaşlı insanlar son zamanlarını yakınlarıyla geçirmek isterler ve huzur evlerine olumlu bakmazlar bu en doğal istekleridir. Bu gibi durumlarda onlara evde bakmak ve isteklerini yerine getirmek için bir bakıcı tutmak en iyi yoldur.

Bir önceki yazımız olan Dinlenme ve Gezme Zamanı Yaşlılık başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.