Yaşlı Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaşlanma fizyolojik verimliliğin azalması, sosyal yaşantıya ayak uydurmanın güçleşmesi ve çeşitli mekanizmalarda gerileme olarak tanımlanabilir. Genel kabuller yaşlılığın 65+ yaş ile başladığını söylemektedir. Yaşlılığa ilişkin özellikler bireyden bireye farlılık gösterir; kronik hastalıklar, unutkanlık, psikolojik hastalıklar, sosyal uyum sorunları ile ayrı ayrı karşılaşmak ya da tamamını tek bir yaşlıda gözlemlemek mümkündür. Yaşlılık hem yaşlı birey hem de yakınları için zorlu bir süreçtir. Çünkü yaşlının yeni hayatında yoğun bir bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakımın gerçekleşmesine yakınların hayat düzeni ve çalışma koşulları ya da kendi hastalık ve yaşlılık durumu engel olmaktadır. Bu sebeple yaşlıların bakımının düzenli ve bilinçli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bakımın yaşlı bakıcı tarafından gerçekleştirilmesi tercih edilmelidir.

Yaşlı bakıcı seçerken bazı niteliklere dikkat edilmelidir. Yaşlı bakımı zor bir iştir. Çünkü bir bebek gibi ilgi, destek ve şefkat bekleyen yaşlının öz bakımından yemeğine, hastane kontrollerinden alışverişine, günlük tüm işleri yaşlı bakıcı eli ile gerçekleştirilir ve bunun için sağlıklı bir iletişim kurulması çok önemlidir. Yaşlı bakıcı yaşlının yaşam kalitesini yükseltmeli, yaşlıya olumlu ruh hali kazandırabilmelidir. Günümüzde yaşlı bakıcılığı artık profesyonellik gerektiren bir iştir. Yaşlının kişisel bakımını yaptırmak, evinin temizlik ve düzenini temin etmek, yemek öğünlerini sağlamak, geriatri takibini yapmak, onu desteklemek ve onunla arkadaşlık etmek basit bir iş değildir.

Ülkemizde yaşlı bakımının bir yüksek öğretim bölümü olarak üniversitelerde eğitimi verilmekte ve eğitimli yaşlı bakıcılar yetiştirilmektedir. Bakım mesleklerinin önem kazandığı ve yaşlı nüfusun hızla arttığı günümüzde bakım hizmeti verilen kuruluşlara dair önyargı ve olumsuz örnekler yok sayılamayacak bir boyuttadır. Bu durum bakıcı seçiminde özen gösterilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu sebeple bakım hizmeti sağlayan yaşlı bakıcıların eğitimli olması, yaşlının yaşam standardını yükseltir. Bu sebeple eğitimli yaşlı bakıcılar tercih edilmelidir.

Eğitimli yaşlı bakıcı bulmada da yine profesyonel kanalları kullanmak faydalı olacaktır. Doğrudan yaşlı bakıcı aramak yerine danışmanlık hizmeti veren kurumlar ile irtibat kurulduğunda pek çok farklı aday ile karşılaşmak ve adayların sahip olduğu nitelikleri kontrol etmek mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Neden Gereklidir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.