Yaşlı Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evinizde bulunan yaşlı birisi için bir yaşlı bakıcı aradığınızda bunun farklı sebepleri olabilir. Kişi bir kaza ya da rahatsızlık geçirdiği zaman Yaşlı bakıcı ihtiyacı kaçınılmaz olabilir. Ancak sadece bu gibi sebepler için yaşlı bakıcıya ihtiyacınız olmaz. Kimi zaman evinizde bulunan yaşlı bireyin ihtiyaçlarının giderilmesi içinde yaşlı bakıcısına ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda ise size ve kriterlerinize uygun bir yaşlı bakıcısı bularak onunla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yaşlıların bakımını yapmak zordur ve sabır gerektiren bir şeydir. Bu nedenle bulacağınız yaşlı bakıcının sabırlı ve sevgili olması son derece önemlidir. Aksi durumda yaşlı olan kişinin bakımı iyi bir şekilde yapılmaz ve bu da çeşitli sorunlara neden olur. Yaşlıların kendilerine özgü huysuzlukları ve kaprisleri bulunur. Önemli olan bu huysuzluklar ve kaprisler altında yaşlı kişinin bakımını yapacak olan kişinin sabırlı olmasıdır. Ayrıca yaşlı olan kişinin yaptığı tüm davranışlara da anlayış göstermeli ve gerektiği durumda ona yardımcı olmalıdır.

Yaşlı bakıcı ile çalışırken güvenilir bir yaşlı bakıcı ile çalıştığınıza emin olmalısınız. Çoğu zaman yaşlı bakıcı ve yaşlı olan kişi aynı evde kalacaktır. Bu nedenle yaşlı bakıcının güvenilir olması sizin için olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesi olmalıdır. Ayrıca kimi zaman yaşlı bakıcıların evinizde yatılı olarak kalması gerekebilir. Bu nedenle de çalışacağınız yaşlı bakıcının yatılı kalmayı kabul etmesi gerekiyor. Yaşlı yatılı olarak evinizde kalacaksa bu durumda o da ailenizin bir parçası olacaktır. Ailenize bir zarar vermemesi içinde yaşlı bakıcının kötü alışkanlıklarının olmaması gerekiyor. Aksi durumda yaşlı bakıcının bu kötü alışkanlıkları da ailenize olumsuz olarak yansıyacaktır.

Kimi zaman yaşlı olan kişinin durumu daha farklı olabilir. Örneğin, yaşlının yatalak ya da beyin fonksiyonlarını yitirmiş olması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken tercih edilecek yaşlı bakıcının bu gibi durumlara alışkın olması ve ne yapacağını bilmesidir. Aksi durumda yaşlı olan kişinin bakımı düzenli olarak yapılamadığı için çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle sizde Yaşlı bakıcı seçerken dikkatli olmalı ve en iyi yaşlı bakıcılar ile çalışmayı tercih etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Yaşlı Bakımının Önemi başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve Evde Yaşlı Bakımının Önemi hakkında bilgiler verilmektedir.