Yaşlı Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşlılık süreci yalnız yaşayan büyüklerimiz için son derece zorlayıcıdır. İlerleyen yaş ile birlikte oluşan sağlık problemleri, bireyin ihtiyaçlarını destek almadan karşılayabilmesinin önünde engel oluşturmaktadır. Çoğu zaman kişisel bakım ve temizlik için de yardım gerekmektedir. Bununla beraber problemler sadece fiziksel yetersizlikler ile de sınırlı değildir. Tek başına yaşayan ihtiyar birey ruhsal çöküntü içine girebilmektedir. Bu durum, kişinin ailesinin ya da etrafında bulunan insanların ilgisi ile aşılabilecek olmakla beraber, iş hayatı gibi günlük meşguliyetler sürekli yaşlı bireyin yanında olabilmeyi güçleştirmektedir. Yaşlı bakıcı Hizmeti almak yaşlılarımızın hayatlarını en iyi şekilde sürdürebilmesi için önemlidir.

Yaşlı bakıcı hizmeti verecek kişinin son derece şefkatli ve insana değer veren yapıda olması bir gerekliliktir.  Düzenli ve sistematik çalışmalı, yaşlının sağlık durumunun takibi ile ilgili özen göstermelidir. Yaşlı bakımı konusunda eğitimli olması da büyük önem taşır. Tansiyon veya diyabet gibi kontrol altında bulunmasını gerektiren bir rahatsızlığı varsa gerekli ölçümleri yapmalıdır. Doktor tarafından önerilmiş özel bir beslenme planı mevcutsa uygulanmasını sağlamalı ve ilaç kullanıyorsa doğru zamanlarda alması konusunda yardımcı olmalıdır. Kendisine önerilmiş bir egzersiz programı varsa tatbik edilmelidir. Yaşlı, günlük temel ihtiyaçlarını gideremeyecek durumda ise bakıcı ona bu konularda da yardım etmeli ve yaşlının kişisel hijyenini sağlamaktan sorumlu olmalıdır.

Aile büyüklerimizi emanet edeceğimiz bakıcıların, işini iyi yapan ve kendisine itimat edilen kişiler olmasına dikkat edilmelidir. Bireysel olarak bakıcılık işi arayan kişilerde sabırlı ve anlayışlı olma özellikleri aranmalı, varsa referanslarına bakılmalıdır. Bununla beraber, bakıcıları doğrudan bulmak yerine danışmanlık hizmeti vermekte olan özel istihdam büroları aracılığıyla bulmak çok daha güvenilirdir.  Bu kurumlar aracılığıyla eğitimli profesyoneller tarafından sağlanan yaşlı bakıcı hizmeti yaşlının yaşam kalitesini arttırmakla kalmaz, tıbbi açıdan denetlenmesi gereken durumları mevcutsa emin ellerde olmasını sağlar. Aynı zamanda, hizmetinden memnun kalınmayan bakıcının değiştirilmesi gibi ek hizmetler de bulunmaktadır. Değer verdiğimiz büyüklerimizin ihtiyarlık dönemlerini mümkün olduğunca sağlıklı ve mutlu şekilde geçirebilmeleri için yaşlı bakıcı hizmeti güvenilir kurumlardan alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.