Yaşlı Bakıcı Seçerken Dikkatli Olun:

Sosyal düzende aile döngüsü adlı bir kavram vardır. Bu kavram, ebeveynlerin ya da aile büyüklerinin genç nesli yetiştirmesini ve ardından genç neslin yaşlandıkları zaman aile büyüklerine karşı koruyucu ve yardımcı bir tutum izlemesini ifade eder.  Yaşlılığın bir çeşit çocukluk olduğu kabul edilirse, aile döngüsü sizi büyütenleri büyütmeniz olarak da ifade edilebilir bir olgudur.  Ancak modern zamanın gereği olarak büyük şehirlerin yaşam tarzı, çalışma koşulları ve her iki cinsin de çalışma hayatına katılmış olması bu döngünün devam ettirilmesine engel teşkil etmektedir. Bu açığı kapatmak, aile büyüklerinin temel ihtiyaçları noktasında ve sosyal yalnızlık çekmemesi noktasında onlara hem yardımcılık hem de arkadaşlık edecek bir yaşlı bakıcı bugün pek çok evde çalıştırılmaktadır.

Modern çağın yarattığı bu aksaklığa yine modern çağın sunduğu bir çözüm olan hasta bakıcılık, büyük ve kolay bir çözüm olmak ile beraber çeşitli riskler de barındırmaktadır. Bir sektör olarak pek çok talibi bulunan yaşlı bakıcılık esasında zor bir iştir ve her insanın yapabileceği türden bir şey değildir. Bu sebeple yaşlı bakıcı seçerken hayli dikkatli olunmalıdır. Aksi takdirde konforu, huzuru ve mutluluğu için çabaladığınız aile büyüğünüzü farkında olamadan stresli ve kötü bir bakıma mecbur ediyor olabilirsiniz.

Yaşlı aile bireyleriniz ya da bir komşunuz, tanıdığınız vs. için yaşlı bakıcı seçiyor olabilirsiniz. Bakıcıya ihtiyacı olan kim olursa olsun bir yaşlı bakıcının sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Yaşlılar bulundukların dönem gereği kırılgan, unutkan olabiliyorlar ve duyu organlarında çeşitli zayıflamalar görülmektedir. Hafızalarında da zayıflamaların olması ile örneğin ağır işiten ve çok soru soran ton ton amcalara dönüşebiliyor bir zamanın delikanlıları. Bu sebepler dolayısı ile yaşlı bakıcı seçerken adayların sabırlı ve şefkatli olup olmadıklarına dair irdelemelerde bulunun.

Yaşlılık ile birlikte çeşitli hastalıklar da ortaya çıkmaktadır ve genellikle kronik hastalıklar görülmektedir. Yaşlı bakıcı adayı hastanın mevcut ilaçlarını aksatmayacak, düzenli birisi olmalıdır. Yeterli düzeyde ilk yardım bilgisine sahip olmalıdır. Yaşlı bakıcı seçerken bakıcının karakter özellikleri ile bakıma muhtaç kişi arasında bir uyum oluşabilme ihtimalini gözetin ki hasta güvenilir ellerde olduğu kadar keyifli zamanlar da geçirebilsin.

Bir önceki yazımız olan Bireyin Yaşam Döngüsü İçerisinde Yaşlılık Evresinde Yaşlı Bakıcı İhtiyacı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.