Yaşlı Bakıcı Sabır Kahramanıdır

İnsanlar yaşlanınca birçok işlerini göremezler veya düzgün bir şekilde yerine getiremezler. Bu sebeple yaşlı insanlar çocuklar gibi ihtimam isteyen ve çoğu zaman yalnız kalmamaları gereken bireylerdir. Günümüz hayat şartları içinde çocuklarıyla kalabilen yaşlı sayısı da çok fazla değildir. Karı koca çalışan birçok kişi çok isteseler dahi yaşlanan anne ve babalarının yanlarında kalamazlar veya onlara yedi gün yirmi dört saat göz kulak olamazlar. Bu gibi hallerde yaşlılara bakmak için profesyonel olarak hizmet veren yaşlı bakıcı firmalarından yardım almak en mantıklı ve pratik çözümdür. Çünkü yaşlı insanlara bakmak zannedildiği kadar basit bir iş değildir ve kesinlikle profesyonellerin yapması gereken bir iştir.

Bu açılardan bakıldığında en iyi çözüm olan bakıcı hizmeti de kendi içinde çok önemli olan birtakım kurallar ile işlemektedir. Söz konusu olan insan sağlığı olduğu için kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar vardır. İlk önce yaşlı bakıcı olacak kişinin son derece sabırlı olması gerekir çünkü yaşlılar son derece kaprisli olabilirler. Bakıcı kimse bunlara tahammül etmek zorundadır ki bunun için yaşlı bakıcısının insan sevgisi olan kişilerden seçilmesi çok doğru olacaktır. Ayrıca bakıcı kişi yaşlının her türlü sağlık durumunu takip edebilecek donanımda olmalıdır. Yaşlılar hastalıklarla uğraşan ve birçoğunun gün içinde devamlı olarak ilaç kullanması gereken rahatsızlıkları olan kişilerdir. Bu kişilerin ilaçları aksatılmadan saati saatine verilmesi gerekir ki bakıcı bundan sorumludur.

Gündüzle ve yatılı olmak üzere iki farklı şekilde hizmet veren yaşlı bakıcı, yaşlının yemek ve gıdasından da sorumludur. Onun yememesi gereken zararlı gıdaları iyi takip etmeli ve kesinlikle bir diyet programı var ise bu diyete uymasını sağlamalıdır. Ayrıca yatalak veya ayağa kalkamayacak kadar hasta olan yaşlıların taşınmasını ve sağlık kurumlarına sevk işlemlerini yerine getirebilmelidir ki yaşlı bakıcısı kimse hastayı taşıyabilecek güçte olmalıdır. Bunlara ek olarak ev içinde kalan yatılı bakıcılar haftada bir gün izin yaparlar ve hastanın temizliği ve giyimi dâhil her işinden sorumludur ki bunlar en zaruri ihtiyaçlardır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.