Yaşlı Bakıcı Pek Çok Özelliğe Sahip Olmalıdır

Günlük koşturma içerisinde kişiler kişisel bakımlarına dahi vakit bulmakta zorlanır, özel zevkleri için zaman bulamazken, ailenin büyükleri için gereken zamanı bulmaları zaten beklenemez. İlk başlarda, biraz zorunluluk, biraz da torunlarla vakit geçirme gibi nedenlerle başlayan birlikte yaşama süreci, yaşlı kişilerin özel bakıma ihtiyaç duymaları ile adeta kabusa dönüşür. Kişiler kendileri ve aile büyükleri için hayatı daha yaşanılmaz hale getirmeden önce, bir yaşlı bakıcı ile irtibata geçerek hem kendileri, hem de yaşlılar için en doğru müdahaleyi yapmalılar.

Yaşlı bakıcı, pek çok kıstası bir araya getirebilen kişilerin yapabileceği bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu özellik isteyen meslek hakkında detaylı araştırma yapmadan işe başlayanlar hem kendilerini hem de karşısındaki yaşlıları yıpratmanın ötesine geçemezler.

Yaşlı bakıcı, öncelikle, hizmet verdiği yaşlının yanında bulunduğu süre içerisinde beslenmesinden ilaçlarını tam zamanlarında alabilmesine, yürüyüş yapabilecek durumdaysa, ufak gezilere çıkartılmasına, hatta evde bulunduğu süre içerisinde bazen iyi bir arkadaş, bazen iyi bir dinleyici olmasını gerektirecek kadar farklı konularda uzmanlaşması gerekmektedir.

Yaşlı kişiler, kendi bakımları için seçilmiş de olsa, bakıcılarla ilk anda sağlıklı bir temas kurmaları beklenmez. Bu durumlarda bakıcılar asla pes etmeden en doğru adımları atması gerekir.

Yaşlı bakıcısı olmak isteyen kişilerin, özellikle ileri yaş gruplarındaki kişilerin karşılaşabilecekleri rahatsızlıklar konusunda da detaylı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.  Bunun haricinde, bakıcılar eğer yatılı olarak kalmıyorlarsa, evden ayrılmadan önce, yaşlı yaşlı bireyin yapmış olduğu aktiviteleri, yediği yemeklerin listesini mutlaka liste halinde aile bireylerine bildirmesi gerekmektedir. Bu şekilde yanında olmadığı süre içerisinde yapacakları konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamalıdır.

Yaşlı bireyler eğer yatağa bağımlı şekilde yaşayacakları bir rahatsızlıkla da mücadele ediyorlarsa, bu durumda bakıcının hastanın uzun süreli yatışları sırasında bası yarası gibi sorunlarla karşılaşmaması için azami özen göstermesi gerekir.

Yaşlı bakıcılığını meslek olarak yapmak isteyen kişilerin tüm bunların yanında iyi bir dinleyici olmaları da gerekmektedir. Bunun nedeni, yaşlı kişilerin içinde bulundukları yalnızlık hissini yok etmek için fazla konuşmaya ve anlatmaya meyilli olmalarından da kaynaklanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılığı Yapacak Kişide Aranması Gereken Kriterler ve Bilgilendirme başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.