Yaşlı Bakıcı Özellikleri İle Bakıcı Arayan Kişilerin Seçimi Yaşlılar İçin Önemli!

Babaanneleriniz, anneanneleriniz, dedeleriniz ve yaşlı diğer büyüklerinizin birçoğu bakıma ihtiyaç duyan kişilerdir. Dolayısı ile bu kişilerin bakımlarını güler yüzle, sabırla ve düzenli bir şekilde yapacak kişilere yani yaşlı bakıcı kişilere de aynı ölçüde ihtiyaç var demektir.

Yaşlı bakıcı kişiler yaşlı bakımı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmalıdırlar. Zira yeterli bilgiye sahip olmayan bir yaşlı bakıcının işini de iyi yapamayacağı kaçınılmaz olacaktır. Peki, bu bağlamda yaşlı bakıcının dikkat etmesi gereken önemli hususlar nelerdir? En önemlisi sabırlı olmasıdır. Çünkü sabırlı olmayan yaşlı bakıcı bir çocuk kadar hassas olan yaşlılara bakım sırasında söz konusu olabilecek en ufak sorunlarda dahi işini layığı ile yerine getiremeyecektir. Sabrın yanı sıra hoşgörülü olmak ta yine yaşlı bakıcının dikkat etmesi gereken noktalardan biridir. Sabır ve hoşgörünün beraberinde gelen ve yukarıda da bahsi geçen güler yüz ise yaşlı bakıcılar için olmazsa olmaz hususlardan biridir. Yaşlı bakıcıların genel olarak dikkat etmeleri gereken birtakım hususlar söz konusu olsa dahi aslında bakılan yaşlı kişilerin ihtiyaç duydukları bakıma göre de bu hususlar değişkenlik gösterebilir. Yani kişi her ne kadar yaşlı olsa da yaşı, varsa hastalığı, yatılı bir durumu söz konusu ise durumu hakkında dikkat edilecek hususlar da yaşlı bakıcı kişilerin dikkat etmeleri gereken noktalarda etkili olmaktadır.

Peki, ya yaşlı bakıcı arayan kişiler bu konuda doğru karar verdiklerini nasıl anlayacaklar? Bu kişilerin doğru karar verdiklerine emin olabilmeleri için öncelikle yaşlı bakıcılar için başvurdukları yerlerden emin olmaları gerekir. Yani yaşlı bakıcı olmak isteyen kişilerin yaşlı bakıcı arayan kişilerle buluşmasını sağlayan bürolar bu bağlamda tercih olmalıdır. Bunun dışında seçilen bakıcı ile bakacakları yaşlılar konusunda en ince ayrıntısına kadar konuşmak ve onları bilgilendirmek gerekecektir. Konuşma sırasında bakıcı arayan kişiler bakıcının verdiği cevaplardan yola çıkılarak doğru karar mı yoksa değil mi diye anlayabileceklerdir.

Sonuç olarak yaşlı bakıcının sahip olması gereken özellikler kadar yaşlı bakıcı arayan kişilerin doğru tercihlerde bulunmasının da yaşlıların gerektiği gibi bakılabilmesi için önemli olduğunun bilincinde olunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçerken Dikkatli Olun: başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.