Yaşlı Bakıcı, Önemli bir Mesleği Yerine Getirmektedir

Ülkemiz koşullarında, yaşlı bakıcı hizmeti, tek başına bir meslek dalı olmamasına rağmen, dünya genelinde önemli meslekler arasında yer almaktadır. Ataerkil toplumun yapısı ile ailenin en büyük bireylerine, evin hanımının bakması, akşam olunca bir araya gelen aile bireylerinin birkaç saatlik ilgisi yaşlı bireyler için yeterli görülmesi sebebiyle, meslek dalı olamayan yaşlı bakıcılık mesleği, aslında pek çok zorluğu bünyesinde barındırmaktadır. Bu zorlukların başında da, hizmet vereceği ailenin yapılan içi “herkesin yapabileceği bir iş” olarak görmesi gelmektedir.

Oysa yaşlı bakıcı hizmeti,  ne hafta sonu tatili olan, ne bayramı ya da gecesi gündüzü belli olmayan son derece zor bir iştir. İnsan hayatının tüm evrelerinde kendisini özel hissetmek ister. Çocukluk yıllarından edinilen bu özellik, yaşlılıkta daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Ancak doğal olarak aile içerisinde bu her zaman mümkün olamadığı için, aile bireyleri arasında huzursuzluklar baş göstermeye başlar. İlk günlerde evin sevimli yaşlı bireyi olarak görülen ve ilgi gösterilen aile büyüğü, artık aileye yük olmaya başlar. İşte tam bu noktada profesyonel bir destek alma gerekliliği ortaya çıkar. Bu gerekliliği en iyi şekilde yerine getirebilecek kişi de elbette yaşlı bakıcı olacaktır.

Yaşlılıkta rahatsızlıklar da kolaylıkla çözüme kavuşturulamaz. Bazı durumlarda yaşlı kişi yatağa bağımlı hale gelebilir. Bu durumda beslenmesinin zamanında yapılması, ilaçlarının tam dozunda ve saatinde verilmesi, hasta yatağının bulunduğu odanın periyodik olarak havalandırılması, tuvalet ihtiyacının çeşitli aparatlar kullanılarak giderilmesi gibi pek çok iş bir biri ardına düzenli olarak yapılması gerekir. Bunu hane halkından beklemek, hizmet kalitesinde düşmeye ve doğal sonuç olarak yaşlı bireye iyi bakılmamasına yol açacaktır. Yaşlı bakıcısı olarak görev yapan kişilerin bu işlerin de üstesinden geldikleri düşünüldüğünde, evde bakım konusunda en büyük yük de doğal olarak bakıcılara düşmektedir.

Ülkemizde henüz yeterince önemi anlaşılmasına rağmen, her geçen gün biraz daha profesyonelleşen yaşlı bakım hizmeti veren kişi ve kuruluşların sayılarının artması ile sektörün hak ettiği noktaya gelmesinin yanında, yaşlı bireyler de huzurlu ve mutlu günler geçirebileceklerdir. Bu konuda ailelere de önemli görevler düşmektedir. Aile bireylerinin dönüşümlü olarak bakması, yaşlı birey için oradan oraya sürüklenmesi anlamına geldiği sürece, kişinin mutlu olmasının beklenemeyeceğini bilerek sorular sorun haline gelmeden profesyonel bakım hizmeti almak en doğru adım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Pek Çok Özelliğe Sahip Olmalıdır başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.