Yaşlı Bakıcı Olmak Sabır İstiyor

Her işin kendine göre zorlukları var. Lakin insanlarla birebir etkileşim içerisinde olunan mesleklerin daha zor olduğu kanıtlanabilen bir gerçektir. Özellikle gün içerisinde tek bir kişiyle etkileşim halindeyseniz bu bazı sıkıntılara sebep olabilir. Bu sıkıntıları önlemek için sabırlı bir kişiliğe sahip olmanız gerekmekte. Bu şekilde sabır isteyen mesleklerden bir tanesi yaşlı bakıcı olarak karşınıza çıkacaktır. İlk olarak kişiyle birebir uyum çok önemlidir. Yaş ilerledikçe insanlar daha da aksileşebiliyorlar ve bunun pek çok sebebi var. Bunlarla baş edebilmek için olabildiğince alttan almak gerekebilir. Zamanla baktığınız kişiye alıştığınızda aranızdaki uyum artabilir.

Baktığınız her yaşlı aynı kriterlerde olmayabilir. Baktığınız kişi oldukça yaşlı ve hasta, hatta konuşamayacak durumda olabilir. Bu tür durumlarda aradaki uyum daha zor yakalanacaktır. Ayrıca bu durumda yaşlı bakıcı olan kişinin de zor durumlar içerisine girdiği görülür. İlk olarak karşınızdaki kişi kendisini ifade edemezken isteklerini karşılayabilmek de zorlaşacaktır. Gün içerisinde konuşacak birisinin bulunamaması ve hep hasta birisinin psikolojini üzerinde taşımak bir diğer problem oluyor. Bunun için de sabır önemli bir konu olarak karşınıza çıkıyor. İyi ve çabalayıcı birisi olmanız bu işte size kolaylık sağlayacaktır.

Unutulmamalı ki yaşlı insanları memnun etmek zorlayıcı olabiliyor. Bu da bu mesleğin en zorlu yanlarından birisidir. Çevresindeki insanların yavaş yavaş azaldığını hisseden yaşlı, bu düşünceyi kafasından çıkartamaz. Bu yaşlıların genelinde görülen psikolojik bir olaydır. Hastalıklar, yalnızlık düşünesi, iletişimde zorluk yaşama gibi problemlerden dolayı günlük hayatta tadı hep kaçık olan yaşlıların memnuniyetsizliğinin sebebi bunlardır. Bunlara tahammül edebilmek hasta bakıcı için zor olsa da mecburi bir görevdir. Yaşlı bakıcı olmak için alınan eğitimler elbette yararlı ve gereklidir. Lakin kişiliğinizi bu olaya uydurmak zaman alacaktır. Bunun için en iyi çözüm tecrübe oluyor. Siz bu mesleği yapmaya başlarken zorluk çekseniz dahi zamanla sabrınızın arttığını hissedebileceksiniz. Bu sizin mesleki hayatınız için iyi olacağı gibi özel hayatınızda da size birçok şey kazandıracak bir özellik olacaktır. Mesleğin zorlu yanlarını lehinize çevirmek sizin elinizdedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Hayat Kalitenizi Etkiler Yaşlılarınızın da Sizin de başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.