Yaşlı Bakıcı Oldukça Yaşlanmaktan Korkmayın

Yaşlı bakıcı yaşlı bireylere bakım ve iyileştirme hizmetleri veren hekim ve hemşirelerin önerdiği uygulamaları yapan nitelikli kişidir. Yaşlı bakıcı hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese aynı şekilde hizmet vermesi gerekir yardımsever ve şefkatlı olmak bu meslek için önemli bir özelliktir.

Ülkemizde böyle bir alana oldukça ihttiyaç var. Çünkü genç nüfusumuz çok fazla ve gittikçe yaşlanan bir nüfusumuz var. Genç nüfusun yaşlandığını ve herkesin de çok yoğun bir sosyal hayatı olduğunu düşündüğümüz zaman yaşlı bakımı çok daha fazla önem kazanacaktır.

Yaşlanan insanların çocukluklarına döndüğü düşünülürse, yaşlı bireylerle diyalog kurmak onları ikna etmek genellikle zordur. Bu nedenle meslek elemanları yaşlılara güleryüzle yaşlaşmalı ve sabırlı davranmalıdır. Sorumluluk sahibi, programlı ve meslek ahlakına uygun çalışan bakıcılar mesleklerinde başarılı olur.

Yaşlı bakıcı olmak isteyenler mesleki eğitim merkezlerinde ve ortaöretim kurumlarında eğitim alabilirler.

Bu bireyler yaşlı bireylerin bakımı ve yaşamlarının iyileştirilmesiyle ilgili her türlü faaliyeti gerçekleştirir. Yaşlı bireyin odasını düzenler ve yatağını hazırlar giyisilerini giyip çıkarmasına ve beslenmesine yardımcı olur. Bakım işlemlerinde kullanılan araç gereçlerin temizliğini yapmak da görevleri arasındadır. Doktor ve hemşirelerin gözetiminde çalışır. Meslek elemanlarının tıbbi kurallara uyması gerekir. Hizmet verdiği bireylerin dışında yaşlı bireylerin yakınlarıyla da iletişim kurar. Kişiyle ilgili yakınlarına bilgi verir.

Yaşlı bakımında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri beslenme problemidir. Çünkü yutma refleksleri daha zayıftır ya da yatağa bağımlı ve geçirdiği hastalıklara bağlı olarak hiç yemek yiyemiyorlar suni olarak besleniyorlar. Bu durumda yaşlıların profosyonel bir yardımla beslenmesi gerekir.

Bir diğer problemse uzun süre yatmaya bağlı olarak gelişen yatak yaralarıdır. İyi bir bakımla hastaların yatak yaraları hızlı bir şekilde düzeltilebilir. Beslenememe, yatağa bağımlı olma ve yatak yaraları olması yaşam kalitesini çok düşüren nedenlerdir.

Genelde hastane sonrası durumu ağır olan hastalar, eve gidecek durumda değil fakat hastanede kalması da uygun değilse yaşlı bakım merkezlerinde kalmaları daha uygundur. Çünkü evde onlarla ilgilenebilecek kimse yoksa veya bakımında bir takım eksiklikler olacaksa yaşlı bakım merkezlerinin tercih edilmesi çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlıya En İyi Yaşlı Bakıcı Bakar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.