Yaşlı Bakıcı Neyi Hedeflemeli?

Bakıcılık sektörü, farklı gruplar ile birbirinden ayrılırken; bakımı üstlenen bireyin de duruma eş olarak değişik istekleri giderilir. Bu bağlamda dile getireceğimiz yaşlı bakıcı, yaşı insan yaşamanın son demlerine tekabül eden kişileri rahat ve güzel bir veda için hazırlar; lakin güzel veda, kişinin yaşamdan zevk alarak yaşamasını ifade eder. Bu duruma biraz daha açıklama getirmemiz, konunun anlaşılması nedeniyle isabetli olur. Bakıldığı zaman insan yaşamı için hiçlik ifadesinin sıklıkla yer ettiği bazı dönemler bulunur ve bu dönemler içerisindeki birey, kendini ifade edebilme adına gereksiz çabanın merkezi haline gelir. Bundandır ki yaşlananın kişiler, herkesin işine karışmayı ve ‘’Ben daha yaşlanmadım, buradayım!’’ demeyi kendilerine motto edinerek hareket etmeyi tercih ederler; zira yaşam enerjisi azalan kişi, kendisini güçlü tutmak adına çok şey bildiğini ima ederek çevresiyle canlı ilişki kurmayı hedefler.

Neleri Ararız!

Durumu tetkik ederek çözüm odaklı çalışmaya geçen yaşlı bakıcı, öncelikle yaşı ilerlemiş bireyin kendisini daha sağlıklı ve güvende hissetmesine zemin oluşturur; daha sonra da bireyin mevcut yetilerini ekstra şartlar altında kullanabilmesi için farklı kanallar arar. Bu kanal ağı, kimi zaman yabancı gruplarca oluşturulmuş etkinliklere katılmayı amaçlarken; kimi zaman sahilde yürümek ile son bulur.

Sağlıklı Kalmanın Altın Kuralı!

Bilim dünyasının önümüze koymuş olduğu doneler, yaşam enerjisini yüksek tutan bireylerin diğer bireylere oranla çok daha uzun süre yaşayabildiğini ispatlar; biz de buradan hareketle yaşı ilerleyen ve yaşam enerjisini kaybeden kişilerin, neden çabuk hastalandığını anlarız. Hastalığın asıl sebebi, bireyin yedikleri ya da yaşadığı sorunlar olurken; çevre faktörler, çok daha sonradan vuku bulur. Özellikle yaşlı kimselerin yaşları ilerledikçe yeni hastalıklarla boğuşması, yaşadığı sorunlardan kaynaklanarak kendisini sürekli yeniler.

İnsan odaklı çalışmayı şiar edinen yaşlı bakıcı, bakmakta olduğu yaşlının yaşam enerjisini üst seviyeye çıkarmak adına üzerine düşen sorumluluğu alır ve bu sorumluluğu yeme, içme, giyinme, barınma, eğlenme gibi farklı noktalara dağıtır. Dağıtılan sorumluluk sürekli desteklenirse bireyin yaşam şartlarında herhangi bir değişim olmaksınız; mutlu hayatın anahtarı kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Tercihiniz Hayata Bakışınızı Değiştirecek başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.