Yaşlı Bakıcı Neler Yapar?

Bakıcılık, insanlın tarihindeki en eski hizmet sektörü işleri arasında bulunur. Bakıcılık ile her yaştan bireye karşı ihtimam gösterilirken, bireylerin yaşam kalitesini yükseltebilmek adına onara iltimas geçilir. Bakıcılığın yaşlı, genç, hasta, çocuk şeklinde ayrı dalları bulunduğundan dolayı her biri adına farkı yaklaşım metotları uygulanır ve bu metotlar, geçerli teknikler ile bakıcıyı başarıya ulaştırır.

Yaşlı Bakıcının Görev Dağılımı Nasıl olur?

Yaşlı bireye destek olmak adına hizmet veren yaşlı bakıcı, farklı başlıklar altında birtakım görevleri gerçekleştirir:

  • Disiplin: Disiplini ciddiyet, titizlik gibi farklı kavramlar ile birleştirerek bakıcının yapması gereken davranışlar silsilesine başlık şeklinde ekleyebilmek mümkün; zira disiplinsiz metotlar, yalnızca zarara sebebiyet verir. Yaşlının yeme, içme, sağlık, dinlenme, aktivite gibi faaliyetlerine disiplinli yaklaşılması gerekir; aksi takdirde yaşlı birey için yapılması zorunlu olan tutumlar ortadan kalkar. Bu nedenle hayata karşı bir boş vermişlik gözükebilir.
  • Samimiyet: Samimi olma durumu, bireyin kendini yalnız hissetmemesi için oldukça mühim kabul edilir. Merhametli, güler yüzlü, samimi olan bakıcı; bireydeki yaşam enerjisinin artmasına vesile olur. Yaşlı ile arkadaş ilişkisi kurmayı başaran bakıcının görevini doğru şekilde yerine getirdiğini söyleyebiliriz.
  • Gelişim: Gelişim yalnızca yaşlı için değil; aynı zamanda bakıcı için de dikkat edilen konular arasında bulunur. Bakıcı, kendisini geliştirirken; yaşlı ile alakalı durumları da yerinde incelemeye ve çözümler bulmaya gayret eder. Yaşlının isteklerini değerlendirerek onlar hakkında karara varır.

Bakıldığı üzere yaşlı bakıcı için farklı görev biçimleri görülebilir. Bu görev biçimleri, temelde yaşlı ile bakıcı arasındaki ilişkiyi düzenlemek adına oluşturulmuşken; farklı yaklaşımların gösterilmesi de söz konusu olabilir.

Bakıcı Seçimi Nasıl Olmalı?

Bakıcı seçimi, bireyin kendi çevresiyle veya ilanlarla yapacağı bir iş durumunda gözükmesine rağmen; bu konuda hizmet veren danışman firmalar aracılığında hareket etmek, oldukça mantıklı olur. Böylece seçilen yaşlı bakıcı tarafından kaliteli hizmet almanın oranı yüksek oranda artarken; kısa sürede çalışan bulabilmenin yolu açılır. Elbette bu husus adına işini layığıyla yapan firmalara yönelmeli, inandığınız bakıcı ile anlaşarak çalışmaya başlamasına izin vermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Kriterleri Nelerdir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.