Yaşlı Bakıcı Neden Gereklidir?

Her geçen gün Dünya’nın grileşmesi artıyor. Türkiye gibi genç nüfusun çoğunlukta olduğu bir ülkede bile yaşlı (65 yaş üstü) nüfus 7 milyonu bulmuş durumda. Kadın-erkek çalışan bu yeni toplumda, çekirdek ailelerin artmasıyla yaşlıların yalnızlaşması ve bakım ihtiyacı adına yeni sektörler oluşuyor. Hizmet sektöründeki bu yeni alan ise Türkiye’de henüz rağbet görmemektedir. Bunun muhtemel nedeni ise yaşlı bakıcılığının gerekli görülmemesi, mesleğin yararlarının bilinmemesidir.

Yaşlıların genel ihtiyaçları: beslenme ve öz bakım yardımı, sosyal durumunu gözlemleme ve takip, sağlığını takip etme, yaşam alanını düzenleme… ve benzeri olarak sıralanabilir. Tüm bunları yapabilmek ise genellikle tek kişinin yapabileceği ya da bu konu hakkında bilgi, tecrübe sahibi olmayan kişilerin yapabileceği bir iş değildir. İşte bu yüzden yaşlı bakıcı sektörü ile insanlara güvenilir, eğitimli, destekleyici çalışanlar ile bakım imkânı verilmektedir. Sadece yoğun çalışma hayatı ile mecbur kalındığı için yaşlı bakıcılara ihtiyaç duyulmamalıdır. Çocuğunun, gelininin, yeğeninin…  annesine ya da teyzesine bakımı ile yaşlı bakıcı bir tutulmamalıdır. Her ne kadar evde aileler iyi bakmak isteseler de bu konu hakkında gerekli eğitime ya da profesyonelliğe sahip değillerdir. İşte bu noktada yaşlı bakıcılarının önemi ortaya çıkıyor. Yaşlıların ruhsal durumlarını anlayabilen, öz-bakım ve beslenme ihtiyaçlarını doğru karşılayabilen, sağlığını takip edip sorunlarını fark edebilen, yaşadığı alanı düzenleyip yaşlı bireye ferah ve rahat bir ortam sağlayabilen yaşlı bakıcıları gereklidir.

Yaşlıların birçoğu fiziksel ve ruhsal sorunlara sahipler. Birçoğu hayat eşini kaybetmiş bu bireylerde Alzheimer, kalp hastalıkları, depresyon, uyku bozuklukları, kronik ağrılar… gibi birçok hastalık gözlenmektedir. Tüm bunlarla baş etmek düşünüldüğünden çok daha zordur. Hem bu hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmayı hem de gerekli tedavileri zamanında, planlı ve düzenli yapmayı gerektirir. Yaşlı bakıcı ise tüm bu sorunlarla kolayca baş edebilirler. Sadece fiziksel sorunlarında değil ruhsal sorunlarında da konuşma terapileri, motivasyon verme gibi çeşitli yollarla bulundukları sisli havadan çıkarak mutlu ve hem kendine hem de çevreye yararlı olacak şekilde yaşlılık dönemi geçirmelerini sağlarlar.

Bir önceki yazımız olan Uzmanlığa İhtiyaç Duyulan Yaşlı Bakımı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.