Yaşlı Bakıcı Ne İş Yapar ve Nasıl Seçilmelidir?

Yaşı bakıcı kelimesi özellikle modern dönemde meydana çıkan kavramdır. Yaşam şartlarında meydana gelen değişiklikler, yaşlanan ve hastalık dönem yaşayan insanların bir bakıcıya ihtiyaç duymasına neden olmuştur.  Bunda aile kavramının değişikliğe uğraması, artık daha fazla kişinin bireysel hayatlarına devam etmesi ve çalışma hayatında yer alması gibi sebepler gösterilebilir. Bu açıdan kadınların çalışma yaşamına katılmaları da yaşlı bakıcı mesleğinin gelişmesinde etkili olmuştur. Eskiden daha fazla kadın evde hayatını devam ettirirdi ve aileler kalabalık şekilde bir evde yaşadıkları için yaşlılara ekstra bir bakıcıya gerek kalmazdı. Kadınlar çoğu zaman yaşlı ve hasta bakımını üstlenirdi ancak günümüz koşulları hızla değişmektedir.

Yaşlı Bakıcı Ne İş Yapar?

Bazı eleman bulma şirketlerinin de yönlendirmesiyle ulaşılan yaşlı bakıcılar, hasta, yatalak durumda olan ya da çok fazla hareket edemeyen yaşlılar için hizmet vermektedirler. Gerek yiyecek-içecek durumunun kontrolü gerekse temizlik gibi temel ihtiyaçların giderilmesinde yardımcı olmakla yükümlüdürler.  Ancak yaşlı bakıcı mesleğinin kapsamı bazen kişilerin beklentilerine göre değişebilir. Her kişi ya da her yaşlının bakımında kesin koşullardan bahsetmek mümkün değildir.

Yaşlı Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Bir ev içerisinde yakınınız için yaşlı bakıcı arayışınız varsa, öncelikle seçilecek olan kişinin güvenilir olmasına özen göstermek gerekir. Günümüz koşulları maalesef para ve insanlık konusunda ciddi sıkıntıların olduğu dönemdir. Bu nedenle seçimlerde doğrudan o kişiyle görüşmek, nasıl davrandığını, geçmişini ve karakteristik özelliklerini incelemek yerinde olacaktır.  Ancak bazen bunlar iyi olduğunda da ekstra sorunlarla karşılaşılabilir. Bu kriterler kendiniz adına daha iyi değerlendirme yapabilmeniz içindir. Diğer bir koşul hizmet kapsamını tam olarak karşılayabilecek bir elemanın her zaman daha etkili sonuç vereceğidir. Yani bir yaşlı bakıcı adayı sizin sunduğunuz hizmet kapsamını tam olarak kabul etmelidir. Aksi halde kısa sürede sorun çıkması mümkündür. Elbette bunun için açıkça tüm hizmeti söylemeniz gerekir. Son olarak insanları sevmeyen birinin yaşlı ve zor durumda olan bir kişiye faydasının olması beklenemez. Yardım etmeyi seven birini seçmek size artı katacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılarda Romatizma başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.