Yaşlı Bakıcı Nasıl Olmalıdır?

Çeşitli sebeplerden dolayı kendine bakamayacak durumda olan veya birtakım sağlık sebepleri neticesinde geçici bir süre için bakıcıya ihtiyaç duyan yaşlılara yaşlı bakım hizmeti verilmektedir. Burada bu hizmeti veren kişiye de yaşlı bakıcı denmektedir. İnsanlar işleri gereği artık anne ve babalarının yanlarında kalamadıklarından dolayı yaşlanan ebeveynlerin bakımı da eskisi gibi yakınlar tarafından değil daha profesyonel bir biçimde bu hizmeti veren kurumlar ve firmalar tarafından yerine getirilmektedir.

Yaşlı bakımı hizmeti diğer hizmet gruplarından farklı olarak ekstra bir takım donanımlara ve özellikler isteyen bir meslektir. Her şeyden önce bakıcı olan kişinin insan sevgisi sahibi ve sabırlı bir yapıya sahip olması beklenmektedir. Zira yaşlı bir bireye bakmak zannedildiği kadar kolay değildir. Çünkü insanlar yaşlılık dönemlerinde fiziki olarak güçten düşmekte ve basit gibi görülen yeme, içme, oturma, kalkma, merdiven inme, araç binme ve inme gibi işleri dahi zorla yapmakta veya hiç yapamamaktadır. Yaşlı bakıcı tüm bu konularda bakmakla yükümlü olduğu ebeveyne yardım etmek zorundadır. Bu sebeple fiziki olarak yaşlıyı kaldırabilecek güçte ve sağlıkta olmalıdır.

Yaşlı insanların çoğu ilaç kullanmaktadır. Günde belli aralıklarla bu ilaçların alınması gerekmektedir. Bazı rahatsızlıklarla birlikte gün içinde birbirinden farklı türde ilaçlar alan hastaların bu ilaçlarının takibi de çok önemlidir. Bu bakımdan bakıcı olan kişinin ilaç takiplerini iyi ve sistemli bir şekilde yapması çok önemlidir. Bazı yaşlılar ayağa kalkamayan yatalak hasta dediğimiz durumdadır. Bu hastaların bakımı ise çok daha büyük bir hassasiyet gerekmektedir. Bu sebeple yaşlı bakıcı sağlık konularında bilgili olmalıdır. Hatta bir sağlık kurumunda çalışan veya bir sağlık kurumundan emekli olan yaşlı bakıcılar çok daha iyi bakım yapabilmektedirler. Serum takma, enjeksiyon yapma, damar yolu açma, ateş ölçme, lavman kullanma gibi konularda pratiğinin olması büyük bir önem taşımaktadır. Bununla birlikte yatılı veya gündüzcü olarak iki şekilde yaşlı bakımı yapıldığı için yaşlının hastaneye götürülmesi, evinin ihtiyaçlarının görülmesi, hastalık seyir takibi hep yaşlı bakıcıları tarafından yapılması gereken önemli ve zaruri işlerdendir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Neyi Hedeflemeli? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.