Yaşlı Bakıcı Nasıl Hizmet Verir?

İnsan, doğal yollar ile varlığını kazanmış bir organizma olduğu için doğal olarak belirli süreçlerin sonucunda yaşamının sonuna erer. Bu süreç uzunluğu, farklı etken ve varlıklara göre ayrı noktalara vararak değişebilir; fakat bir insanın yaşadığı ömrün uzunluğundan ziyade onun yaşam kalitesi daha büyük önem taşır. Genç ya da yetişkin bireyler, yaşam kalitelerinde değişiklik yaratacak enerjiyi sahip olarak diledikleri tasarrufta bulunabilir. Bu durumun tersine bir şekilde bebek ve yaşlılar için aynı hareket mekanizmasından söz edemeyiz.

Yaşlı Bakımı Ana Hatları

Yaşlı bakımının önemi, yaşlı bireyin doğru bakım metotları ile daha uzun ömür süreceğine bağlı şekilde gayet yüksektir. Her şeyden evvel karşımızdaki kişinin bir bebek kadar alıngan; fakat en az yetişkin bireyler gibi akıllı olduğunu bilmemiz gerekir. Bu sebeple yaşlı bakımı için konusunda ihtisas görmüş kişilerin tavsiyelerini uygulamak, hem bizim hem de yaşlı kişinin yararına olur.

Danışman firmalar ile hizmet gerçekleştiren yaşlı bakıcı,

  • Yaşlı bireyin hayatındaki eksiklikleri teker teker saptayarak onların gidermeye çalışır.
  • Yaşlı bireyin kendine olan güvenini artırabilmek adına gerekli çalışmaları yürütür.
  • Yaşlı bireyin manevi haz yönünden aç kalmaması için duygusal yakınlık kurarak ona hayat enerjisi aşılar.

Yaşlı Bakıcının Temel Görevler

Yaşlı bireyin hayatını idame ettirebilme şansının elinde olmaması hasebiyle yaşlı bakıcı için gerçekleştirilmesi gereken temel görevler vardır ve bu görevlerin azami ölçüde yerine getirilmesi büyük önem taşır.

  • Sağlık sorunlarına bağlı şekilde muayene, ilaç, hasta süreçlerinin takibi
  • Yaşam standardını koruyabilmek adına genel temizliğin dikkatle takip edilmesi
  • Mevcut sağlık durumunu olumlu vaziyete aksettirmek için doğru beslenmenin sağlanması
  • Yaşama dair istek adına gerekli olan manevi desteğin azami suretle verilmesi
  • Yaşlının asosyal canlı olmasının önüne geçilerek, onun çevresine bağlanmasına yardımcı olunması.

Görüldüğü üzere yaşlı bakıcı için gerçekleştirilmesi meşakkatli olan birçok görev tanımı vardır. Bu tanımları doğru algılayarak gerçekleştirmek, her kişinin yapabileceği bir iş değildir ve bu sebeple danışman firmaların desteğine ihtiyaç duyulur. Bununla beraber yaşlı bakıcının varlığı karşısında umursamaz davranmamalı, yaşlı birey ile olan doğru iletişimi mutlaka sürdürmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Hizmetleri başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.