Yaşlı Bakıcı Kriterleri Nelerdir?

Günümüzde hemen her yaşlının bakılmaya ve bazı ihtiyaçlarının hatırlatılması için yanında bir yardımcıya ihtiyacı vardır. Bu yardımcılar genellikle hem kişisel temizliklerinden hem de ilaçlarından sorumlu olacaklarından gerekli eğitimi almış kişilerden seçilmelidir. Bazı kişiler bu iş için sıradan eğitimsiz bir kişiyi işe alabilmektedirler. Yaşlının yalnızca hayatını kolaylaştırmak için bu seçim yapılmışsa sorun olmadığı sürece bakım işleminin devam etmesi normaldir. Ama bir yaşlı bakıcı kesinlikle çeşitli donanımlara sahip olmalı, buna bağlı olarak bir eğitim belgesini size kanıt olarak sunmalıdır. Yaşlılıkla birlikte vücudun fonksiyonlarındaki azalma çok çeşitli hastalıkları beraberinde getirir. Bu anlamda kişinin deneyimli olması bu hastalıklar karşısında hazır olacağı anlamına gelmez. Yaşlıların bir kişiye emanet edilmesi gerekiyorsa bu işi mutlaka bilen bir kişi üstlenmelidir. Bunun için üniversitelerin ön lisans bölümlerinde yer alan Yaşlı Bakımı bölümleri hem evde hem de tıbbi alanlarda hastalara yönelik hizmet sunmak için açılmıştır. Bölümü başarı ile tamamlayan adaylar dilerlerse huzurevlerinde, yaşlı bakım evlerinde, yaşam merkezlerinde ya da hastanelerde dilerlerse de bir özel evde yaşlılarla ilgilenerek mesleklerini icra edebilirler. Yaşlı bakıcı seçerken yalnızca bu diplomanın aranması şart değildir, aynı zamanda çeşitli kurslarda yaşlı bakımı belgesi alan kişiler de yaşlılarla ilgilenmek için sizin tercih edebileceğiniz kategoride yer alır. Bir yaşlı bakıcı da olması gerekenler şunlardır:

  • Yaşlılıkla beraber gelen hastalıkların ne olduğunu ve genel anlamda ne gibi sorunlara neden olabileceğini bilmelidir.
  • İlaçların nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalı, gerekirse iğne yapımında bile etkili olabilmek için gerekli desteği almalıdır.
  • Yaşlılarda sık sık ortaya çıkan tansiyon sorununda yaşlının her an dışarıya çıkamayacağının farkında olarak tansiyon ölçme işini bilmesi gerekir.
  • Gerektiğinde yaşlının kişisel bakımıyla ilgileneceğinin, gerekirse de yemeklerini yedirme konusunda yardım etmesi gerektiğinin farkına varmalıdır.
  • Yaşlıların çeşitli unutkanlık sorunlarında ortaya çıkan bir şeyi defalarca sorma, aynı konuyu tekrar tekrar söyleme, bir konu hakkında sürekli aynı kelimede ısrar etme gibi davranışların hastalıkla ilgili olduğunu bilmeli ve olabildiğince hoşgörü ile yaklaşmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçimi, Sadece Yaşlıların Değil Tüm Ailenin Huzurunu Sağlar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.