Yaşlı Bakıcı İle Daha Sağlıklı Yaşlılık Dönemi

İnsanlar var olduktan bu zaman kadar her zaman sevmeyi ve sevilmeyi isteyen bir varlık olmuştur. Fakat bu durum bazı dönemler de daha da fazlalaşmak ister bu dönemlerden biri sevginin varlığından bir haberdar olan o kavramı yeni öğrenmeye çalışan çocukluk dönemi bir diğeri ise sevginin ne kadar değerli olduğu bilen yaşlılık dönemleridir. Bu duruma halk arasında hayat döngüsü dense de ben bu durumu hayat kapanı diyorum çünkü alanınız kısıtlı ise dönüp dolaşıp geleceğiniz yer gene aynıdır. Limanda otobüs beklemenin âlemi yok öyle değil mi?

Bu hayat kapanında en zor iki dönem vardır biri çocukluk bir yaşlılık dönemleridir. Bu dönemler insanların hem ruhen hem de bedenen en fazla zorlandıkları, yıprandıkları dönemlerdir. Biri hayatı yeni öğrenmeye çalışırken yorulur diğeri de kurduğu düzenin sağlık gibi sebeplerle yıkılmasıyla. Büyüklerimiz kurduğu düzenin hiçbir şekilde bozulmamasını ister fakat sağlık durumları, yaşlılığın getirdiği olumsuz etkenler ile isteklerini karşılayamaz duruma gelmeleri onlar için büyük bir sorun haline gelir. Büyüklerimiz bu dönemin verdiği belirtiler ile içlerinde başlattıkları savaş hem bedenine hem de biz çocuklarına fazlasıyla alıngan ve kırılgan olmaya başlarlar. Bu durum ile baş etmesini biliyorsanız sorun olamayacaktır faka bu durum ile baş edemiyor ve sürekli kendinizi bir çıkmaza götürüyorsanız bir bilene danışmanızda fayda olacaktır. Bu konuda yardımcı olacak insanı belirlerken nasıl ki çocuklarımız emanet edeceğimiz kişiyi özenle ve dikkatlice seçiyorsa bu durum içinde oldukça dikkatli ve özenli olmalıyız. Yaşlı bakıcı seçimlerinde annelerinizi, babalarınızı hatta belki kendinizi emanet edeceğiniz kişide aranması gereken en önemli özellik çabuk öfkelenen bir yapısının olup olmamasıdır. Çünkü öfke kontörlüne hâkim olamayan insanlar en ufak bir olayda fazlasıyla kırılgan ve kavgacı bir hale gelerek karşısındaki insana zarar verebilir hale gelirler. Yaşın ilerlemesinin verdiği nedenlerle anne ve babalarımız birçok hastalıkla savaşmaya başlarlar ve bunu ise ilaçlarını düzenli saat aralıklarında alarak, temiz bir vücut ve ev ile başarabilirler. Bu nedenle yaşlı bakıcı seçimlerinizde arayacağınız bir diğer özellik ise dakik, hızlı, düzenli ve temizliğe önem veren bir kişiliğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Seçimlerinizi yaparken sevmekten hiçbir zaman vazgeçemediğimiz anne ve babalarımızın sadece bakıma değil hassas bir bebek gibi sevgiye ve şefkate ihtiyaçlarının olduğunu bilen ve anlayan insanlarla yani bu konuda eğitimli ve tecrübeli insanlarla çalışmalısınız oldukça önemlidir.

Yaşlı bakıcı seçimleriniz yaparken sizlere bu konuda yardımcı olacak yaşlı bakımı danışmanlığı yapan firmalardan yararlanmanız hem güvenirlik hem de büyüklerimizin huzurlu ve sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmeleri için faydalı bir seçim olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Güvenli Yaşam başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.