Yaşlı Bakıcı İçin Hangi Özellikler Aranmaktadır?

Şehirleşmenin getirdiği en büyük sorunlardan biri de değişen aile yapıları olmaktadır. Aile yapılarının giderek küçülmesi, çekirdek ailelerin sayısının artması ile geride bırakılan yaşlı anne-babalar için çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Çekirdek aileden ayrı yaşayan yaşlı ebeveynler ya da aile içerisinde yaşayan ancak bakımı yapılamayan yaşlı bireyler için bakıcı hizmeti çok önemli olmaktadır. Bayanların çalışması, evdeki birçok kişinin iş ve okul ile meşgul olması sonucu evdeki yaşlı bireylerin bakımı üstlenememektedir. Bunun için yapılabilecek en iyi çözüm yaşlı bakıcı ile bakım desteği almaktır. İşini bilen tecrübeli ve en önemlisi olan güvenilir kişiler ile bakıcı hizmeti almanız mümkündür.

Yaşlı bakıcı ihtiyacının her geçen gün artmasının yanında aranan bakıcılardan istenilen nitelikler de artmıştır. Özellikle yaşlı bireylerin bakımı oldukça zor olduğu için bu konuda bilgi sahibi, tecrübeli yaşlı bakıcı seçimi çok önemlidir. Eskiden bakıcı denildiğinde sadece yeme-içme ve diğer temel ihtiyaçlarına bakan bakıcılar düşünülmekteydi. Ancak günümüzde bilinçlenme ile bir bireye bakmanın bundan çok daha fazlasını gerektirdiği görülmüştür. Özellikle yaşlıların ruhsal durumları göz önünde bulundurulduğunda, bu bireylerle iyi iletişim kurabilecek, bu yaştaki kişilerin genel psikolojilerini bilen buna uygun davranabilen yaşlı bakıcılara ihtiyaç duyulmaktadır. Yaşlı bireyler; eşini kaybetme, işsizlik, sağlık sorunları gibi nedenlerle çeşitli travmatik durumlarda ve depresyonda olabilmektedirler. Bu nedenle bu bireylerle tüm gün iletişim kuracak olan bakıcının da bu durumlara uygun motivasyonunu artırıcı biçimde davranması gereklidir.

Yaşlı bakıcı için aranan bir başka özellik de düzenli ve planlı olmasıdır. Genellikle yaşlı bireyler çeşitli hastalık sorunları bulundurabildikleri için acil durumlarda doğru müdahaleler yapabilecek ve günlük ilaç alma durumlarını planlayıp kontrol edebilecek yaşlı bakıcı hizmeti almanız en doğrusu olacaktır. Bu nedenle yaşlı bakıcı seçimi yaparken bakıcının iyi iletişim kurabilen, planlı, güvenilir, tecrübeli olmasına dikkat etmelisiniz. Yaşlı bakıcının yarım gün, tüm gün ya da yatılı olarak mı çalışması istediğinizi de çalışan ararken belirtmeniz iki taraf için de önemli olmaktadır. Buna dikkat ederek daha doğru kişilerle çalışma imkânı bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Aile Büyüklerimiz Emin Ellerde başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.