Yaşlı Bakıcı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşlı bakıcı, yaşlıların temel ihtiyaçlarını karşılayan, gerekli bakımı sağlayan çalışanlar olmaktadır. Yaşlı bakıcısı son dönemlerde çok fazla tercih edilmektedir. Özellikle aile içerisinde çalışan aile bireylerinin artması ve aile yapısının çekirdek aileler haline gelmesinde yaşlı bakıcılarına olan ihtiyaç artmaktadır. Aile büyüklerinin yaşlanma ve çeşitli hastalıklar nedeniyle bakıma ihtiyaç duyulmaları nedeniyle kendi evlerinde bakabilecek yaşlı bakıcıları tercih edilmektedir. Yaşlı bakıcıları tercih edilirken hem güvenilirlik hem de kaliteli bir bakım için dikkat edilmesi gereken çeşitli durumlar bulunmaktadır.

Yaşlı bakıcı tercih ederken yaşlı bakımı ile ilgili yeterli bilgi ve tecrübeye sahip kişilerle çalışılması çok önemlidir. Yaşlı bakıcısının bakım ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmasının yanında yaşlılarla iyi iletişim kurabilen, ileri yaşın getirdiği psikolojik durumlara hâkim, düzenli ve planlı çalışan özelliklere sahip olmalıdır. Yaşlı bakıcısı, yaşlıların düzenli beslenmeye ihtiyacı olduğu ve birçok yaşlı kişinin çeşitli hastalıklarından dolayı düzenli ilaç almaya ihtiyacı olduğu için düzenli ve planlı bir bakım sağlaması çok önemli olmaktadır. Yaşlı bakıcısının yeterli bilgiye sahip olması konusunda ise istenilen eğitim durumuna bakılabilir. Yaşlı bakımına dair eğitim alıp almaması, sertifikaya sahip olması gibi özellikler de bakıcı aranırken bakılabilir. Bunun yanında daha önce yaşlı bakımı yapıp yapmadığı gibi tecrübeye yönelik özelliklerin aranması da doğru yaşlı bakıcısı için önemli bir seçim olacaktır.

Yaşlı bakıcı ararken güvenilir bir hizmet vermesi oldukça önemli olmaktadır. İsteğe ve ihtiyaca uygun olarak tam gün, yarım gün ya da yatılı olarak hizmet alınması mümkündür. Sürekli bir hizmet alınması için yatılı yaşlı bakıcısı çok iyi bir seçenek olabilmektedir. Bunun yanında yaşlı bakıcısının vereceği hizmetlerin de önceden konuşulması önemlidir. Yaşlıların yeme içme gibi ihtiyaçlarının karşılanmasının yanında gerektiğinde temel bakımlarının karşılanması gibi durumlardan hangilerinin yapılmasının istendiğiniz konuşulması beklentilerin karşılanabilecek durumda olması için çok önemlidir. Bunun yanında yaşlı bakıcısının sadece bakacağı kişilerle iyi iletişim kurması yeterli olmamaktadır. Bunun yanında evdeki diğer kişilerle ve işveren kişilerle de iyi ve anlaşılır bir iletişim kurması çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakımı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.