Yaşlı Bakıcı Hizmetinde Aranan Özellikler

Ağır iş temposu, sosyal sorumluluklar, farklı şehirde ikamet etme gibi sebeplerle son yıllarda ebeveynler yaşlı olan anne ve babalarına bakmakta zorlanmaktadırlar. Bununla birlikte çeşitli ciddi hastalıklarla uğraşan yaşlı ebeveynlerinin bakımı da zaten profesyonel yardım gerektirmektedir. İşte bu tip durumlarda yaşlı bakıcı hizmetine başvurmak gerekir ki oldukça hassa ve önemli bir meselidir. Yaşlı bakıcılığı isteyen herkesin yapamayacağı, uzmanlık gerektiren bir hizmettir.

Her şeyden önce bakıcının sağlık sektöründen olması veya az çok sağlıkla ilgili bilgisinin bulunması gerekmektedir. Zira yaşlı insanların yarıdan fazlasında birçok rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Elli yaş ve üzeri bireylerde kalp hastalıkları, tansiyon, şeker ve kolesterol gibi rahatsızlıklar her üç kişiden birinde görülmektedir.  Yaşlı bakıcı bu tip kronik hastalıklar hakkında ciddi anlamda bilgi sahibi olmalıdır ve bu yaşlılar için yemekleri ona göre ayarlayabilmelidir. Ayrıca bu tip kronik rahatsızlıklarda mutlaka ilaç tedavisi uygulanmaktadır ve bakıcı bu ilaçların ne şekilde verileceğini iyi bilmeli, saat saat takip etmelidir. Bu tip kronik hastalıklar haricinde ani gelişen rahatsızlık durumlarında da mutlaka pozisyon alacak kadar sağlık bilgisi olmalıdır. Gerektiğinde evde müdahale yapabilecek kadar da soğukkanlı olmalıdır. Ayrıca hastanın arabaya, hastaneye taşınma işlerini halledebilecek fiziki güce sahip olmalıdır ki bazı yaşlı hastalar sakatlık veya felç gibi sebeplerle yatağa veya tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamaktadır. Bu tip hastaların günlük ihtiyaçlarını onları kaldırmak veya taşımak suretiyle yerine getirmelerine yardımcı olabilmelidir.

İleri yaştaki hastalarda bunama, akılda gerilik, Alzheimer gibi sebeplerle unutkanlık yaşanmaktadır. Bu gibi durumlar zaman zaman bakıma muhtaç olan hastanın hayati tehlike yaşamasına sebep olabilmektedir. Bakıcı bu tip durumlarda uyanık olmalı, bakmakla yükümlü olduğu yaşlıyı iyi takip etmelidir. Gerekirse onlarla birlikte market alış verişi gibi dışarıda görülmesi gereken işleri beraber yapmalılar. Yaşlı bakıcı kimse bu sebeplerle çok sabırlı olmalı ve insanları seven bir kişilik taşımalıdır. Aksi halde yaşlı bakım hizmeti verirken oldukça zorlanacaktır. Güler yüzlü, temiz, kibar ve sabırlı olan kişilerin yapabileceği bu yaşlı bakıcılığı hizmetine duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Hizmeti Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.