Yaşlı Bakıcı Hizmeti Nasıl Olmalıdır?

Anne ve babalar evlatlarını yetiştirip büyütürken hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan özverili insanlardır. Ancak zamanın öğütücü çarkı dönmekte ve onlar da gün gelip yaşlılıkla mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar. Yaşlılık evresi insanın tıpkı bebeklik evresinde olduğu gibi ciddi bir alakayı ve bakımı gerektiren dönemdir. Fiziki olarak artık kendine yetemeyen yaşlılar birçok hastalıkla mücadele etmektedirler. Yapılan araştırmalara göre 60 yaş ve üzeri yaşlıların %80’i bir rahatsızlıktan dolayı ilaç kullanmaktadırlar. Yine aynı araştırmaya göre birçoğu aynı anda birçok hastalık için birbirinden farklı tedaviler ve ilaçlar kullanmaktadırlar. Bu kronik hastalıklar bazı durumlarda yürüme, görme, işitme gibi önemli fonksiyonları da etkilemektedirler. Yaşlı bakıcı hizmeti verecek olan kişiler her şeyden önce bu hastalıklar hakkında belli oranda bilgi sahibi olmalıdır ki bir sıkıntıya mahal vermeden ilaç ve tedaviler doğru bir şekilde sunulabilsin.

Yine yaşlılık döneminde bazı bireylerde alt ıslatma gibi bir takım sorunlar da yaşanmaktadır. Bununla birlikte unutkanlık, bellek zayıflığı, bunama, uykusuzluk veya aşırı uyku gibi bazı sorunlar da sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Hal böyle olunca yaşlı bakımı da birçok hassasiyetler gerektiren özel bir hizmet alanı olmaktadır ki bu hizmeti sağlıklı bir şekilde veren profesyonel kurumlar vardır.

Yaşlı Bakıcı Hizmeti Neleri Kapsamaktadır?

Yaşlı bakıcı hizmetinde ilk aranan şart güler yüz ve sabırdır zira yapılan iş insana hizmettir. Ancak bunun yanı sıra fiziki anlamda yaşlılara destek sunmak, zaman zaman onları taşımak veya gerektiğinde sağlık kurumlarına götürmek de önemlidir. Yaşlının egzersizleri yaptırılmalı, ilaçları hassasiyetle saatlik periyotlarda verilmelidir. Ev için gereken ihtiyaçlar marketten temin edilmeli, yemekleri sağlık durumuna bağlı olarak yapılmalıdır. Ev temizliği ve oda tertibatı gözden geçirilmeli, zaman zaman da onunla sohbet ederek yalnızlığı giderilmelidir.

Yaşlılar birçok açıdan kendine yetemedikleri için yaşlı bakıcı hizmeti verenlerin özverili kişilerden seçilmesi çok önemlidir. Bununla birlikte daha çok sağlık hizmeti veren kişiler daha uygun olacaklardır ki yaşlılar yukarıda da belirtildiği gibi ciddi anlamda sağlık sorunu yaşayan ve bizlere emanet olan büyüklerimizdir.

Bir önceki yazımız olan En Hassas Meslek: Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.