Yaşlı Bakıcı Hizmeti Her Eve Lazım!

Özellikle 1765 yılında gerçekleşmiş olan sanayi devrimiyle birlikte insanların kadın, erkek demeden iş hayatına atılmasının sonucunda; insan hayatının daha çabuk eskimeye başlaması, daha erken yaşlanması kaçınılmaz bir hal almıştır. Bununla birlikte de küresel olarak çeşitli örf ve adetlerde bir törpülenme, genel olarak ortak değerlerin farklılaşması giderek artan bir geometri içerisinde söz konusu olmuştur. Bu noktada yaşlı bakıcı denilen kavram kendini iyiden iyi ortaya koymaya başlamıştır. Belirli bir yaşın üzerine gelmiş olan ve kendi sosyal yaşamı içerisinde gerekli olan ihtiyaçlarını karşılama hususunda sahip olması gereken gücü ve yetiyi yavaş yavaş kaybetmeye başlayan kişiler için yaşlı bakıcılığı oldukça mühimdir.

Son zamanlarda aileyi oluşturan bireylerin genel olarak meşguliyetlerin artması ve birbiri ile ilgilenme durumlarının buna bağlı olarak azalması dolayısıyla; belirli bir yaşın üzerinde olan kişilerin hayatını idame ettirebilme şansları gittikçe azalmaktadır. Öncelikle gelişmiş olan ülkelerde kendisini daha çok ortaya koymuş olan yaşlı bakıcı hizmeti sayesinde, o bölgelerdeki yaşlıların ortalama yaşam sürelerinin daha da uzadığı; onların bu hizmet ile birlikte kendilerini daha mutlu hissettiği de gözlemlenmiştir. Onlar için ayarlanması, programlanması gerekli olan ilaç saatleri, yemek vakitleri hususunda özellikle kendilerine yardımcı olan bu hizmet; büyük bir önem taşımaktadır.

Yaşlıların iyi bir gözetim ile mutlu ve sağlıklı olabilmesi için onlara bakıcılık yapacak olan kişilerin de muhakkak ki itina ile seçilmeleri gerekmektedir. Bu sebepten dolayı güvenilir, referans verebilecek şekilde donanım sahibi de olan çeşitli kurumlar, bürolar ile iletişime geçilmelidir. Çünkü bu yapılar bir yaşlıya bakım yapılabilmesi için kişide gerekli olan bütün özellikleri önceden saptamış olup; bu özellikler doğrultusunda, bunları bünyesinde barındıran kişileri işe almakta, onlara istihdam sağlamaktadır. Bununla birlikte kişi, sorumluluğunu almış olduğu yaşlı birey için gönül rahatlığıyla karar verebilmektedir. Bu durumun sonunda yaşlı bakıcı, arzu edilen hizmet için ister yaşlının ikamet ettiği konutta ister yaşlının bu iş doğrultusunda ikamet edeceği konutta hizmet verebilmektedir. Bütün opsiyonlar muhakkak ki en iyi karar için birer uygun köprü olup, bunlardan arzu edilen rahatlıkla seçilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcısında Bulunması Gereken Özellikler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.