Yaşlı Bakıcı Hizmeti Aile İçerisinde Yaşanabilecek Sorunları Ortadan Kaldırabilir

Yaşlılık, uzun sayılabilecek bir hayatın çocukluk ve erişkinlik dönemlerinin ardından yaşanması gereken ve bu dönemde geçmişte yapılabilen pek çok hareketin kısıtlanması sebebiyle hem yaşlı hem de aile açısından pek çok yeni sorunun ortaya çıktığı bir dönemdir. Bu dönem yaşlı için vücudunun artık çoğu hareket için yeterli olmadığını fark ettiği, hatta bu nedenle çevresine karşı agresifleştiği bir dönem bile olabilir.

Aile bireyleri de aile büyüğü olarak daha önce çok daha sıklıkla bir araya gelmek istediği yaşlı aile bireyleri ile daha az görüşme isteği duyabilirler ki bu isteğin temelinde, geçmişte şahit oldukları hareketli yaşantının ardından bu durağanlığı kişiye yakıştıramamaları ve içinde bulunulan duruma üzülmelerinden kaynaklanmaktadır.

Kişinin kendi kendine yetememesi ile ortaya çıkan pek çok konu, aile bireyleri tarafından çözülebilir gibi görünse de bu işin sanıldığı kadar kolay olmadığı kısa sürede anlaşılacaktır. Bu durumda yapılması gereken bir yaşlı bakıcı desteği almaktır. Mevcut durumun dışında bir şekilde aileye dahil olan yaşlı bakıcı ilk anda pek çok işin engelleyicisi gibi görünse de bu yanlış algı kısa sürede değişecektir. Almış olduğu eğitim ile ailenin yaşlı bireyinin ihtiyacı olan tüm müdahalelerde bulunması, onunla sohbet etmesi hatta güzel havalarda yakın çevrede kısa gezintiler yapması ile ailenin de önemli bir yükünü almış olur.

Yaşlılıkta kişisel bakım ve temizliğin ayrı bir önemi vardır. Sağlıklı bir hayat için özellikle yaşlı bireylerin hijyen unsurlarına riayet etmeleri sağlık sorunları yaşamamaları için son derece önemlidir.  Yaşlı bireyin odasının düzenli olarak havalandırılması, yatak çarşaflarının yastıklarının belli dönemlerde değiştirilmesi ve kullanması gereken ilaçların zamanında ve belirlenen dozlarda alınmasının sağlanması da yine yaşlı bakıcı tarafından yapılması gereken görevler arasındadır. Tüm bu kriterlerin sağlanması ve yaşlıların kaliteli bir hayat yaşayabilmeleri için dışarıdan bir destek almak, çoğunlukla sorunları çözmeye yetecek bir adım olmaktadır. Ancak yaşlı bireyin geri kalan hayatını birlikte geçireceği kişinin seçiminde de son derece titiz davranmak çok önemlidir. İyi bir gözlemci olmak ve tüm akışı bakıcıya bırakmak yerine, tüm aile olarak yaşlının hayatındaki yerlerinin değişmediğini halen ailenin en değerli bireyi olduğunu da yaşlı bireye hissettirmek mutlu bir hayat yaşamak için son derece önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Tutarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.