Yaşlı Bakıcı Herkesin Seçeceği Ve Seçileceği Bir Meslek Değildir!

Bir gün herkesin yaşlanacağı bellidir fakat yaşlanıldığında nasıl bir durumda olunacağı belli değildir. İşte bu nedenle yaşlı yakınlarınıza iyi bakmanız gerekir. Onlara bakarken bir gün bende bu durumda olabilirim diyebilmeniz gerekir. Onların ne kadar hassas olduklarının farkında olmanız gerekir. Bakımları sırasında eğer varsa ilaçlarını düzenli bir şekilde kullandırmanız gerekir. Hoşgörülü, güler yüzlü ve anlayışlı olmanız gerekir. Kısacası yaşlı bakımı ile ilgili birçok şeye dikkat etmeniz gerekir. Sizce de öyle değil mi?

Peki, yaşlı bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken yukarıda sayılan, sayılmayan birçok husus söz konusu iken sizler bu hususları gerektiği gibi yerine getirebilecek misiniz? Belki de birçoğunuz yaşam koşulları gereği yaşlı yakınlarınıza gerekli özeni gösteremiyorsunuzdur. Fakat bu yüzden üzülmenize gerek yok sizler elinizden geleni yaptıktan sonra yaşlı yakınlarınız ile özel olarak ilgilenebilecek yaşlı bakıcı kişiler sizlerin en büyük destekçisi olacaktır. Tabi bunun için de yaşlı bakıcı seçiminde dikkatli olunması hem gözünüzün arkada kalmayıp içinizin rahat edebilmesi için hem de yaşlı yakınlarınız için şarttır.

Yaşlı bakıcı seçerken gerçekten yaşlı yakınlarınızı emanet edebileceğiniz, yaşlı kişiler ile ilgilenmekten ve onlarla vakit geçirmekten keyif alan kişileri tercih etmeniz gerekir. Sonuçta yaşlılarla vakit geçirmekten hoşlanmayan sadece para kazanmak amacı ile yaşlı bakıcılığı yapan bir kişi sizin için de ve aslında hiç kimse için de doğru tercih olmayacaktır. O nedenle en başta buna dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca hoşgörü ve sabır yine yaşlı bakıcı seçiminde önem arz eden hususlardandır. Hoşgörüsü olmayan sabrı olmayan bir kişi yaşlı yakınlarınıza bağırabilir, kalplerini kırabilir, bakımlarını düzgün bir şekilde yerine getirmeyebilir. Bu da ne sizler için ne de yaşlı yakınlarınız için istenecek bir durum değildir.

Özellikle sabırsız bir insan yaşlı bakıcılıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir insandır. Çünkü yaşlılar alınganlıkları vb. çoğu davranışları ile çocuk gibi davranabilir, sabrınızı zorlayabilirler. Alttan alıp gönüllerini hoş etmedikten sonra yani sabır göstermedikten sonra yaşlı bakıcı mesleği de layığı ile yerine getirilmiyor demektir.

Bir önceki yazımız olan Koca Bebeklerimize Bakım başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.