Yaşlı Bakıcı Hayat Kalitenizi Etkiler Yaşlılarınızın da Sizin de

İnsanlar yaşlandıkça çocuklaşır derler. Çok doğru bir tespit, çünkü çocuklar gibi yaşlılar da ilgiye ve bakıma muhtaç olurlar. Özellikle evlatları tarafından ilgi görmek yaşlıları mutlu eder, fakat günümüz koşullarında iş hayatının koşuşturmacaları anne ve baba ile ilgilenme, onlara bakma fırsatı tanımıyor. Ya yaşlı bakım evlerine ya da yaşlı bakıcı hizmeti veren kurumlara talepte artıyor hal böyle olunca. Anne ve babaların bize verdikleri emeklerin karşılığında onlara elimizden gelen en iyi hizmeti vermek ve onları rahat ettirmek isteriz tabi. Bunun için ise onlara bizim kadar iyi bakacak, ihtiyaçlarını giderecek, onlara ilgi ve dostluk, şefkat gösterecek, en önemlisi de güvenilir kişilere teslim etmek bu durum da yapılabilecek en iyi şeydir.

Yaşlı bakıcı, yaşlının ihtiyaçlarını en iyi şekilde giderebilmesine yardımcı olmalıdır. Yaşlı insanların çoğunluğunda hastalık bulunmakta, bazılarında ise düşkünlük olabilmektedir. Bunun için yaşlıya ilgilenecek kişinin sabrı yeterli değildir. Sorumluluk bilinci gelişen kişilerin yaşlılara bakmaları daha kolay olmaktadır sabırlı olmalarının yanında. İlaç saatlerinin takip edilmesi, hastanın ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Yaşlı bakıcı aynı zamanda temel ilk yardım bilgisine ve bakım alanında tecrübe ve bilgiye sahip olması gerekir. Bakılacak olan yaşlının fiziksel engeli bulunması durumunda, yapması gereken egzersizleri yaptırmak adına da bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Yaşlı bakıcı sabır ve eğitim dışında psikolojik olarak da sorunsuz olmalıdır. Yaşlılar ilgi, şefkat görmek isterler. Güler yüzle bakım yapmak, dost sıcaklığında yaşlıyla ilgilenmek, gerekli ilgiyi göstermek ve en önemlisi yaşlının moralini yüksek tutmak adına önemlidir bakıcının psikolojisi. Aksi takdirde yaşlının hayatını idame ettirmesini olumsuz etkileyecek ve onu bazen daha kötü durumlara götürecektir.

İyi bir yaşlı bakıcı seçmeniz hem sizin hem de yaşlı yakınınızın hayat kalitesini olumlu etkileyecektir. Yaşlı kişinin siz işteyken veya meşgulken iyi durumda olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir. Yaşlının ise ihtiyaçlarını giderirken mutlu olmasını ve daha iyi koşullarda yaşamını devam ettirmesini sağlayacaktır. Çocuklarınız gibi yaşlılarınızın da yanındaki kişilerle iletişimi ve bakımı hem psikolojisini hem hayatını etkiler.

Bir önceki yazımız olan Kutsal Meslek Sahibi: Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.