Yaşlı Bakıcı Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Ayrıntılar!

Bugün rahat ve sağlıklı bir şekilde yaşıyorsanız bu büyükleriniz sayesindedir. Sizleri okutan, yedirip içiren, giydiren, kendi ihtiyaçlarından kısıp sizlerin ihtiyaçlarını karşılayan büyükleriniz bugün yaşlandı ise artık sıra sizde demektir. Anne babalarınız veya sizlerin üzerinde emeği geçen herhangi bir büyüğünüz zamanında sizleri nasıl baktıysa şimdiki imkânlar ile sizlerin onları daha da iyi bakmanız gerekir. Peki, yaşlı kimselerin ihtiyaç duyduğu şeyler nelerdir? Sevgi, ilgi, şefkat, sabır, hoşgörü ve benzeri birçok şeye ihtiyaç duyarlar. Peki, siz bu ihtiyaçları karşılayabilmek için her an yanlarında bulunabiliyor musunuz? Çoğunlukla bulunamıyorsunuzdur. Çünkü sizlerin de idame ettirmeniz gereken bir hayatınız var öyle değil mi? O halde çözüm ne olacak? Çözüm işinde deneyimli, bilgi sahibi, insani vasıflara sahip ve gözünüzün arkada kalmayacağı bir yaşlı bakıcı olacaktır.

Yukarıda yaşlı bakıcı ile ilgili işinde deneyimli dedik fakat aslında bu kişilerin yaşlı bakıcılığı karşılığında maddiyat söz konusu olsa dahi iş olarak görmemeleri gerekir. Çünkü insan iş olarak gördüğü bir şeye bir an önce bitse de gitsek gözü ile bakar. Fakat yaşlı bakıcılığında bu böyle olmamalıdır. Yaşlı kişilerin bakıcılarında böyle bir şeyi hissetmeleri onlar için büyük bir mutsuzluluğu da beraberinde getirir. Zorla bakıldığını hissetmeyi kim ister ki? Hiç kimse böyle bir şeyi istemez. Hele ki yaşlılığın verdiği alınganlık ve hassaslık ile bu istenecek son şey bile olmamaktadır. Peki, yaşlı bakıcının dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir? Yukarıda da denildiği gibi sevgi, şefkat tabi ki en başta gelir fakat bunların yanı sıra sabır da yaşlı bakıcının dikkat etmesi gereken en önemli şeylerdendir.  Sonuçta sabır yoksa bir yere kadar dayanabilirsiniz. Yaşlı kişilerin ne denli alıngan ve hassas olduklarını söylemiştik. Küçücük şeylere büyük tepkiler verebilen yaşlılar için sabır olmazsa olmazdır.

Kişilik olarak bu işi yapmaya uygun olması gereken yaşlı bakıcı eğitim konusunda da yaşlılara nasıl davranacağını iyi bilmelidir. Tabi yaşlı bakıcıların yaşlıların ilaç saatlerinde düzenli olarak ilaçlarını vermeleri, onları eğlendirmeleri, sıkılmamaları için ellerinden geleni yapmaları ve en önemlisi de güler yüzlü olmaları gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

Bir önceki yazımız olan En Çok İhtiyaç Duyulan Mesleklerden Yaşlı Bakıcı Seçiminde Dikkat! başlıklı makalemizde doğru yaşlı bakıcı seçmek, evde hasta bakımı ve evde yaşlı bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.