Yaşlı Bakıcı Değil Yaşlı Bakım Elemanı Olalım!

Yaşımız gençken hiç de önemsemediğimiz yaşlılık hepimiz için kaçınılmaz bir sondur. Çeşitli zorluklarla bugünlere gelen yaşlılarımıza hak ettikleri kaliteli yaşamı sunmak sanılanın aksine hiç de kolay değildir. Çoğunlukla kadınların üstlendiği, eğitim alma gereği duyulmadan, ekonomik zorluklar nedeniyle yapılan bir iş olan yaşlı bakımı gelişen dünyamızda artık bir meslek olarak kabul edilmektedir. Ancak maalesef bu mesleği icra edenlerin halen profesyonel şekilde yapmadığını da açık bir şekilde görebilmekteyiz.

İçinde bulunduğumuz günlerde değişen yaşam koşulları nedeniyle yaşlılarımızın bakım ihtiyacı da artmaktadır. Uzmanlık gerektiren bir iş olmasına rağmen hala eğitimsiz ve bilgisi olmayan kişiler tarafından yapılmaya devam edilmektedir. Yaşlı bakıcı evin hizmetçisi ya da temizlik işlerini yapan kişi olmamalı, yaşlının fiziksel bakımı dışında psikolojik ve sosyal bakımdan da ihtiyaçlarını karşılayıp ona kendisini iyi hissettirmelidir. Tabi kabul edersiniz ki bu da eğitimle mümkün olabilir. Ülkemizde konuyla ilgili çeşitli hizmetler verilmekte, bazı sağlık meslek yüksekokullarında yaşlı bakımı adı altında Ön Lisans Programları bulunsa da henüz yeterli değildir.

Maalesef yaşlı bakıcı işsiz kaldığında ya da paraya ihtiyacı olduğu zamanlarda çalışmakta, daha uygun bir iş bulduğunda bakıcılık işini bir geçiş gibi kullanmaktadır. Yaşlılığın bir hastalık olmadığını, çocukluk, gençlik gibi yaşanması gereken bir dönem olduğunun kişiye hissettirilmesi gerekir. Günlük yaşam için bir plan oluşturulmalı, bu dönemi daha kaliteli geçirmek için çeşitli aktiviteler yapılmalı, eğer mümkünse spor da ihmal edilmemelidir. Bunun yanında bakım işlemlerinin evde verilmesi bakıma muhtaç olan yaşlının rahat ve huzurlu olmasını, kendisini daha özgür hissetmesini sağlamaktadır. Bakıcılık işini yapan kişinin içinde bulunduğu yaşam koşulları ve ekonomik sıkıntılar çok sabırlı ve şefkatli olması gereken bu işe olumsuz yansır. Bu da ömrünün geri kalanını huzur ve mutluluk içinde geçirmek isteyen yaşlı insana beklediği yaşantıyı sunmayabilir. Ağır olan çalışma şartlarının iyileştirilmesi, ücret koşullarının düzeltilmesi, gençlerimizin seçeceği bir meslek kolu haline gelmesi gittikçe artan bakıma muhtaç yaşlı nüfus karşısında gerekli istihdamı sağlayacaktır. Yaşlılar haftasını kutlayacağımız şu günlerde gelin onlara hak ettiği yaşamı verelim. İkinci baharlarını sonbahara dönüştürmeyelim.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılığı: Geleceğin Aynası başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.