Yaşlı Bakıcı Arıyorsanız İlan Okumaya Son!

Son yıllarda revaçta olan ve bakıcılık hizmetlerinin içerisinde en çok faaliyet gösteren yaşlı bakıcı ilanlarını internette ya da herhangi bir dükkanın vitrininde bile görüyoruz. Günümüzde çekirdek aile yapısı, aile içerisinde çalışan sayısının artması, artan yaşlı nüfusu tüm bu arayışların temelini oluşturur. Peki yaşlı bakımında aranan nitelikler nelerdir? Öncelikle aranan kişinin şefkatli ve sabırlı olması gerekir. Bebek bakıcılığında nasıl aynı nitelikler ön planda tutuluyorsa yaşlı bakımında da aynı şartlar ve hatta biraz daha üst nitelikler gereklidir. Bakacak kişinin bakılan kişiye karşı sıcak, ılımlı, güler yüzlü ve dikkatli olması gerekir. İnternetten verilen ilanlarda ilk göze çarpan kriter “Deneyimli” sözcüğüdür. Tecrübe sahibi kişilerin bu işi yapması aileleri hem düşünce bakımından hem de fiziksel olarak rahat ettirir. Tüm bunların dışında T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu çerçevede yaşlı hizmet merkezleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, huzurevleri gibi birçok kurumda hizmetini sürdürmektedir. Buradaki ortak amaç yaşlıların sosyal alanlarını geniş tutmak, onların rahatını sağlamak, hastalıkları süresince hem fiziki hem de psikolojik anlamda onları dinç tutmaktır. Bir başka alternatif yol ise yaşlı bakıcı bulacak kişilerin çeşitli danışma merkezlerine ya da bürolara gitmesi yeterlidir. Doğrudan bulmanın yanı sıra danışma merkezlerinden bulmanın birçok avantajı vardır. Mesela; danışma merkezleri deneyimli elemanlar bulundurur ve profesyonel insanlarla çalışırlar. Gelen ailelerin kriter veya isteklerine göre hemen bir yaşlı bakıcı ayarlayabilir ve herhangi bir sorun karşısında direk çözüme ulaştırabilirler.

 

Yaşlı bakımı oldukça meziyetli bir iştir ve bakacak kişinin bu işi son derece titizlikle yapması gerekir. Eğer bakacağı hasta yaşlı ise özen göstereceği daha fazla şey vardır. Bunlar; ilaç kontrolü hastanın gerekirse başında nöbet tutma, yemek ihtiyacı, tuvalet ihtiyacı vb. gibi. Aynı zamanda yaşlı bakıcı fiziksel ihtiyaçlarının dışında onunla güzel bir şekilde iletişim kurabilmeli, onu tıpkı bir çocuk gibi yatıştırabilmeli ve sevgi göstermelidir. Tüm bunlar bir bakıcıda olması gereken özelliklerdir. Üniversiteler ve Meslek Liselerinde de Hasta Bakım Hizmetleri bölümleri mevcuttur ve son yıllarda bu bölümlere rağbet vardır. Türkiye nüfusu açısından bu bölümlerden mezun öğrencilerin iş bulma imkanları yüksektir ve gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı ve Yaşlı Bakımının Gerekleri başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.