Yaşlı Bakıcı Arayışlarınız Sizi Bir Dosta Götürmeli

İnsanlar hayatları boyunca aile bireylerinin mutluluğu ve huzuru için çalıştıktan sonra yaşlılık dönemi ile beraber işten elini çekerek biraz daha kendine zaman ayırmak, belki bir torun sevgisi ile hayatını geçirme ister. Ancak yaşlılıkta yaşanmadan fark edilmeyen bir başka konu vardır ki bu aslında hem ailenin diğer üyeleri tarafından büyük bir sorun haline gelebilir, hem de yaşlı kişi tarafından büyük bir moral çöküntüsüne zemin hazırlayabilir. Bu önemli konu; yaşlılık döneminde rastlanılan bunama ya da bakım gerektiren hastalıklar nedeniyle dışarıdan yardımcı destek alınması konusundur.

Yaşlılık devresinde bakıma muhtaç olan bir aile bireyi için ilk anda aile içerisinden bakımı üstlenmek isteyenler olabilir. Bakım evlerine bırakmak ise, geleneksel aile yapısı gereği kabul edilmeyerek adeta sıkıntılı gönlere adım atılmış olur. Oysa bu konuda eğitim almış, aldığı ilaçlardan odasının havalandırılmasına, periyodik muayenelerde doktora bilgi verecek donanımda bir yaşlı bakıcı desteğine başvurularak bu konu son derece iyi bir şekilde çözüme kavuşturulabilir.

Yaşlı bakıcı hizmetini veren kişi, bu konuda profesyonel eğitim almış olmasının yanında, aile bireyleri gibi yaşlı kişi ile duygu bağı olmadığı ve yaşlı için doğru olanları zamanında yapması ve yaptırması ile farkını hemen belli edecektir. Yaşlı yakınları da ailelerine katılan bu kişi ile dostluk çerçevesinde bir ilişki yürütebilirse doğal olarak yaşlı kişi de durumu daha kolaylıkla kabullenerek hem aile bireylerinden kopmamış olacak, hem de yaşlılığı süresince aile bireylerine yük olmadan yaşayabilecektir. Üstelik iyi havalandırılmış kendi odasında, kendisiyle ilgilenmenin yanında güncel konular hakkında sohbetler eden, iyi havalarda küçük gezi ve yürüyüşlere birlikte çıktıkları bir bakıcı, yaşlı kişinin pek çok sıkıntısının da ortadan kalkmasına vesile olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, gençliğinde çalışıp ailesine bakan yaşlıların en çok çekindikleri konulardan birisi aslında ailenin genç bireylerine, çocuklarına yaşlılığında yük olmamaktır. Yaşlı ve hele bir de bakıma muhtaç olmak, yaşlı için yeterince zor bir durumken, bu zorluğun aile bireylerinin bakım zorlamaları ile daha büyük boyutlara ulaşmasına fırsat verilmemelidir. Referansları iyi, sağlık bilgisinin yanında, insan ilişkileri güçlü ve tabii ki sabırlı bir yaşlı bakıcı ile tüm aile mutlu bir hayatı yaşamaya devam edebilir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Eğitimi başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.