Yaşlı Bakıcı Arayanlar İçin Tavsiyeler

İnsan dünyaya geldiği andan itibaren bakıma ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı doğumdan sonra ebeveynler karşılarken yaşlanınca dışarıdan yardım almak gerekebilir. Bu durumda bir yaşlı bakıcı ihtiyacı duyulur. Doğru bakıcıyı bulabilmek kolay değildir ve bakıcı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Öncelikle bakıcıyı bu alanda hizmet veren kurumlardan bulmanız herhangi bir sorun yaşadığınızda bildireceğiniz ve geri dönüş alabileceğiniz bir yer olması açısından daha güvenilir olacaktır. Kurumlar kendi güvenilirliğini sağlamak için size deneyimli elemanlar sunacaktır.

Bakıcıyı kendiniz bulmak istiyorsanız incelikli bir araştırma yapmanız gerekecektir. Yaşlı bakıcının kişilik özellikleri dikkate alınması gereken hassas noktalar arasında önemli bir yer alır.

Bu durumda yaşlı bakıcı ararken üzerinde durmanız gereken noktalar;

  • Sabırlı ve sevecen biri olmasına dikkat edilmelidir. En çok aranması gereken özellik sabırdır. Bakıcı yaşlılığın getirdiği huysuzlukları ve kaprisleri anlayışla karşılayabilecek, göz ardı edebilecek biri olmalıdır. Huysuzlukları doğal karşılayabilecek, asabiyet göstermeden sabrederek tatlı dille alttan almayı başarabilecek biri seçilmelidir.
  • Yaşlı insanlarla nasıl sohbet edileceğini bilen biri olmalıdır. Konuşarak keyifli zaman geçirmeyi bilmeli, derdini anlayabilmeli.
  • İlkyardım konusunda bilgi sahibi olması da aranılan özellikler arasında yer almalıdır. Yaşlı insanların sağlık problemleri çok olacağından herhangi bir problemle karşılaştığında nasıl davranacağını bilmeli ve soğukkanlı kalabilmeli. Bu sizin için ve bakımı yapılan kişi içinde güveni arttıracaktır.
  • Güvenilir olmalıdır. Bu özelliğinde üstünde durulması gerekir. Yaşlı insanın dalgınlığından yararlanmayacağına evi veya özel eşyaları rahatlıkla emanet edebileceğinize emin olmanız gerekir.
  • Temizliğe önem veren bir bakıcı seçilmelidir. Yaşlılar kişisel temizliğini ve bulunduğu çevrenin temizliğini yapamayacak durumda olabilir. Bütün temizliği üstlenebilecek bundan tiksinmeyecek biri seçilmelidir. Bakıcının günün büyük kısmını baktığı kişiye ayırdığına, kendi özel işleriyle vakit geçirmediğine emin olmak için sık sık kontrol etmek gerekir.
  • Tecrübeli olmalıdır. Daha önce yaptığı işlerden karşılaşacağı durumlarda nasıl davranması gerektiği konusunda deneyimli olmalı, rahatça hareket edebilmelidir. Referans gösterebileceği birilerinin olması gerekir.

Yaşlı bakıcı seçimi özen gösterilmesi gereken bir iş olduğu için görüşmeleri birden fazla kişiyle yapmak gerekir. Görüştüğünüz her insan size fikir verir ve karşılaştırma yapabilmenize olanak sağlar. Değer verdiğiniz birine bakıcı bulabilmek için bu önerileri göz önünde bulundurmalı, görüştüğünüz kişilerin davranışlarını iyi gözlenmeli ve karara bu gözlem sonucunda ulaşmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Öz Olmayan Evlat: Yaşlı Bakıcı başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.