Yaşlanmaya Engel Yaşlı Bakıcılar

İnsan, orta yaş ile birlikte gelişimini tamamlayarak zaman içerisinde bazı yetilerinde kayba uğramaktadır.  Yaşla orantılı olarak meydana gelen fiziksel yetersizliklerinin azaltılmasına katkı sağlamak için hizmet veren meslek grubudur. Fiziksel yetersizliklerini engellemenin yanı sıra, ruhsal ve sosyal yönlerini de tekrar kazanma anlamında öneme sahiptir. Yaşlı bakıcıları son dönemlere kadar genellikle alanında yetkin bilgi ve tecrübeye sahip olmayan kişilerden seçmekteydik. Mesleğin önem kazanması ile birlikte çevremizde yaşayan ve tecrübesiz kişiler yerine, alanında yetişmiş çalışanların görev almaya başladığını görmekteyiz. Alanında danışmanlık hizmeti veren bürolar vasıtasıyla tecrübeli çalışanlara ulaşabiliriz. Büroların verdiği hizmet sonrasında güvenilir ve alanında tecrübeye sahip bir çalışan bulunur. Yaşlı bireylerin genel vücut temizliği, beslenme, temel gereksinimlerini karşılayacak bakım hizmetini vermektedir. Yaşlının hekim tarafından planlanan tedavisinin uygulanmasını sağlamak amacıyla pansuman, yara bakımı, ilaç bakımlarını uygular. Yaşlı bireylerin rahatsızlıkları bazen anlık durumlar göstermesi sebebiyle, temel ilkyardım eğitimini bilmesi önem kazanır. Tansiyon, nabız, solunum gibi günlük kontrollerini sağlar.

Hastaların, sosyal yönden azalan özgüvenlerini tekrardan kazanabilmeleri için terapi programlarını planlayarak, uygular. Görevleri sonrasında yaşlı bakıcıda olması gereken birtakım kişisel özellikler önem kazanır. Yaşlı insanlara hizmet etmeyi ve onlarla vakit geçirmeyi sevmelidir. Sabırlı, yardımsever, hoşgörülü, güler yüzlü olmak durumundadır. Gün içerisinde kullanılan ilaçların saatinde ve doğru şekilde verilmesi önemlidir. Bunun için işi planlayan, organize eden ve uygulayabilen bir özelliğe sahip olması gerekir. Çalışma alanı koşulları hijyenik olmalıdır. Enfeksiyon kapmaması için temizliğe özen gösterilmelidir. Gün içerisinde hastaya refakat ettiği gibi gün içerisinde dönüşümlü olarak çalışabilmektedirler. Mesleğe giderek artan bir gereksinim vardır. Aile yapılarında meydana gelen mevcut değişimler sonucunda geniş aileler yerine küçük aile tipleri adını verdiğimiz çekirdek aile yapısı toplumuzun büyük bölümünü oluşturur. Bunun vermiş olduğu netice sonrasında yalnız yaşamaya başlayan insanların hayatlarını daha güvenilir, rahat, sorun yaşamadan geçirmelerini yaşlı bakıcısağlar. Yaşlı bakım hizmetinde fiziksel yeterliliğini kaybetme dönemi esnasında dışında, bu döneme kişileri hazırlayarak üretkenliklerini kaybetmemelerinin sağlanması gibi çeşitli görevleri mevcuttur. Bu bakımı ev, huzurevi, yaşlı dinlenme evi, rehabilitasyon merkezlerinde gerçekleştirebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Profesyonel Yaşlı Bakıcısı İlanlarında Yer Verilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.