Sevgi Dolu Bir Refakatçi Olmanın Mesleki Adı; Yaşlı Bakıcı

Her insan doğumundan itibaren gelişmeye ve büyümeye başlar, yıllar geçip giderken birer birer artan yaş günleri, en sonunda geri dönüp baktığımızda yanımızda bizimle beraber yaşlanmış eşimiz, elimizi tutan çocuklarımız hatta etrafımızda afacanlık yapan torunlarımızla birlikte bize yaşlandığımızı anlatır. Artık bünyemiz eskisi kadar hızlı kendini toparlayamaz, organizmamızın biyolojik verimliliğinde aksamalar olmaya başlar. Bu durumda yanımızda olan sevdiklerimizin de çabaları çoğunlukla yetersiz kalır. Çünkü, onlar sevgilerini eksiksiz olarak verse de, sağlık konusunda yeterli hizmeti veremeyebilirler. Bunun pek çok nedeni olabilir. Ancak ön plana çıkan nedenleri;

  • Yaşlıların bakımını yapması beklenen kişilerin çok genç ve bu konuda tecrübesiz olmaları,
  • Aile bireyinin çalışıyor olması sebebiyle iş dönüşlerinde gerekli ilgiyi gösteremiyor olması,
  • Yaşlı bireyin, ev halkından destek almayı, psikolojik olarak kabul etmemesi,
  • Yaşa bağlı unutkanlık, bunama, eşyalara karşı aşırı hassasiyet ve kendini bırakarak kullanması gereken ilaçları kullanmayı reddetme,

Gibi olumsuzlukların, aile içi huzuru bozmadan önlem alınması ve bu konuda yeterli eğitimlerini tamamlamış kişilerle çalışan, işin uzmanı bir kurumdan yaşlı bakıcı hizmeti almakta fayda vardır.

Yaşlı bakımı, asla kulaktan dolma bilgilerle yapılabilecek bir iş değildir. Süresi belli olmayan, belki de yıllar alacak bir süreçte, yaşlı insanların sağlık sorunlarını aşmada gerekli olan bakım ve ilaç takiplerinin yapılabilmesi kolay bir hizmet değildir. Günlük iletişimi sağlayarak, yaşlı kişilerin toplumdan kopmadan yaşayabilmelerini sağlayan yaşlı bakıcı uzmanları, yemek, bakım, sağlık hizmeti gibi rutin işlerin yanında, psiko-sosyal destek, fizyolojik destek gibi konularda da eğitimli ve deneyimli olması gerekir. Bazen çok yakından tanıdığımız yaşlıların davranışlarında bile eleştirel gözle bakabildiğimizi göz önüne alarak, tanımadığı bir yaşlının odasının bakımını yapmak, temizlik ve düzeni sağlamak, sağlık takibini yapmak, beslemek, sürekli takip etmek, günlük hayatını programlamak ve uymasını sağlamak hiç kolay bir yaşam tarzı değildir.

Avrupa’da profesyonel bir meslek olarak kabul edilen yaşlı bakıcı hizmeti, ülkemizde de her geçen gün biraz daha yaygınlaşmaktadır. Türkiye’de yaşlı nüfusun artmasının yanında, kentleşmeyle beraber çalışma şartlarının daha da zorlaşması, aile bağlarını da zayıflatmakta. Bu olumsuz koşullara bağlı olarak, yaşlı bireylerin desteklenmesi konusunda da çalışmaların konunun uzmanları tarafından yapılmasını gerekli kılmaktadır. Yaşlı bakımı evde ve yaşlı bakım merkezlerinde yapılabilmektedir. Bu konuda tercih yaşlı kişinin yaşam standartlarına ve aile bireylerinin tutum ve davranışlarına göre şekillenmesine rağmen, evde bakım konusunda ailelerin biraz daha ısrarcı olduklarını belirtmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılara Yönelik Hizmetler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.