Şefkatten Geçen Yol: Yaşlı Bakıcı

Günümüzde yaşam standartlarının bir getirisi olan uzun yaşamak artık çok önemli bir hal almış durumda. Neredeyse tedavisi zor pek çok hastalığa yeni yöntemler ile son verecek uygulamalar bulunmuştur. Kendisine bakabilecek kadar gücü olmayan ve genellikle aile bireylerinin çalışıyor olması nedeniyle artık yaşlı bakıcı ihtiyacı artmıştır. Çalışan aile bireylerinin yeteri kadar vaktinin bulunmaması nedeniyle yatılı ya da yatısız bakıcılara fazlasıyla gereksinim doğmaktadır. Böyle zamanlarda eğitim ve kültür açısından hem de bakıcılık eğitimi ile ilgili gerekli her koşulu gerçekleştirmiş olmak, yaşlı yakınları için ilk kriter olmaktadır. İkinci istenen ise gerekli sabrı ve şefkati göstererek kişinin güvenini kazanması önemlidir. Her ne kadar bu eğitimler alınmış olsa da insanlar arasındaki yapısal farklar kimi zaman istenmeyecek durumlara yol açabilmektedir.

Yaşlı bakıcı, hem fiziksel hem de psikolojik olarak söz konusu bireye yardımcı olmalı; en başta saygı ve sevgi ve daha sonra da sabırlı olup kırılganlığı en aza indirmek ile sorumluluk gerektirir. Hasta ise ilaçlarına ve doktor kontrollerine gereken önemi göstermeli ve yardım amaçlı yapılabilecek her şeyi yapabilmelidir. Sıcakkanlı olmak, bir yaşlı bakıcı için belki de çok önemli bir özelliktir. Çünkü yaşlı ile arada bir bağ oluşturabilmek genellikle oldukça zordur. Ve yaşlılar tıpkı bir bebek gibi kırılgan ve hassas oldukları için onları üzmemek kaydıyla onlara yaklaşmalıdır. Bu gibi kişisel hassasiyetleri erken keşfetmek de bir tür yardım yöntemidir diyebiliriz.

Bir süre sonra yaşlılar, hayatlarında tutunacak nedenler aramaya başlarlar ve en büyük destek ile kim yanlarında ise en çok ona güvenir hatta çoğu zaman bir aile bireyi gözü ile onları kabul edebilirler. Böyle zamanlarda onlar için olumsuz en ufak davranış küskünlük yaratır ve büyük hayal kırıklıkları anlamına gelir.  Kısacası bir bebek kadar özenli bir bakım ve morale ihtiyaç en önemli konulardandır.

Temizliğinden uykusuna kadar her konuda en iyi işi yapmak yaşlıyı dinç tutar ve hasta ise belki durumunun biraz daha iyileşebilmesi anlamına gelebilir. Yaşlı bakıcılar da artık hassas bireylerle iç içe olmalı…

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Olmak Sabır İstiyor başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.