Profesyonel Yaşlı Bakıcısı İlanlarında Yer Verilmesi Gerekenler

Yaşlı bakıcı ilanları, yaşlı yakınları tarafından ideal yaşlı bakıcısı adayında bulunması gereken özelliklerin düşünülmesi ile verilmelidir. Yaşlı ve yaşlı yakınlarının memnuniyetinin bir arada sağlanması oldukça önemlidir. Günlük hayatın yoğun temposu sizi aile büyüklerinizin bakımını üstlenmekten alıkoyabilir ve aile büyüğü ile aranıza mesafe girmesine neden olabilir. Bu gibi sorunların ortaya çıkmaması için yaşlı bakıcı hizmeti oldukça önemli olan bir hizmet şeklidir. Yaşlı bakıcısı, yaşlının özelliklerini tanıyabilmeli ve psikolojik durumu hakkında gerekli bilgiye sahip olabilmelidir. Yaşlı bakıcıları, gerektiğinde yaşlının ihtiyaçları için kendi ihtiyaçlarından ödün verebilecek bireyler olmalıdırlar.

Yaşlı birey bir süre sonra kendine yetemez hale gelir ve günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz. Kendi ihtiyaçlarına cevap veremeyen yaşlı bireyin bakımını gerçekleştirmek yaşlı bakıcılarına düşer. Yaşlı bakıcıları, yaşlı bireyin hislerine ve isteklerine önem vererek yaşlı bireye en verimli bakımı sağlamayı amaçlamalıdır. Yaşlının istediği dışında hareket eden bir yaşlı bakıcısı ile yaşlı arasında bağ kurulması oldukça zordur. Yaşlı bireyin alıştığı ve ailesinden biri olarak gördüğü yaşlı bakıcısının sık olarak değiştirilmemesi gerekmektedir. Çok sık bakıcı değişimi yaşlının daha yalnız hissetmesine sebebiyet verebilecek bir durumdur. Yaşlı bakıcıları, hastalık tedavisi konusunda da uzman olmalı ve herhangi bir hastalığa sahip yaşlı bireylerin tedavisini gerçekleştirebilmelidirler. Yaşlılık, her insanda farklı olarak gelişir ve yaşlanma süresi yaşam stiline bağlı olarak erken veya geç olabilir. Fakat bakıma muhtaç bir duruma geldiklerinde bazı yaşlı yakınları aile büyükleri ile ilgilenmek istemez ve onları bakımevlerine yollamak isterler. Huzurevleri veya bakımevleri yaşlıların kendilerini kapana kısılmış hissetmelerine neden olur ve huzurevinde uzun süre vakit geçiren yaşlı bireyler kendilerini sosyal yaşamdan soyutlarlar. Ayrıca, huzurevleri ve bakımevleri yaşlı bireyde hapishane psikolojisinin oluşmasına sebebiyet verir ve huzurevlerinde uzun süre bulunmuş bireylerin sosyal ve günlük yaşama kazandırılmaları zorlaşır. İlanda belirlediğiniz kriterler arasında yaşlının sağlığına zararı dokunabilecek olan kötü alışkanlıklara sahip yaşlı bakıcılarının yaşlının bakım hizmetini üstlenmelerine izin vermemeniz tavsiye edilir. Aile yaşantısında herhangi bir düzen yakalayamamış bireylerin yaşlı büyüğünüze karşı saygı göstermesi beklenemez. Bu sebeple yaşlı bakıcılarının düzenli aile yaşantısına sahip olan bireyler olmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ağrılı Kas Hastalıklarına Sahip Yaşlıların Bakım İşlemleri Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.