Profesyonel Yaşlı Bakıcı

Dünyaya sabi gelen insanoğlu doğduğu andan itibaren bir gelişim sürecindedir. Ve en son evresi ise hepimizin kaçınılmaz geçeceği yaşlılık evresidir.

Evet, belki  65 yaş üstü her yaşlı, hasta veya fiziksel olarak bakıma muhtaç değil. Ama yıllarla beraber herhangi ihtiyaçlarından en az birkaçını karşılayamayacak duruma geldikleri de bir gerçek.

Ülkemizde yaşlı bakımı denince akla ilk olarak aile ve akrabalarımız geliyor. Bu güne kadar yaşlı bakımının zor olmasının en önemli sebeplerinden biri geleneklerimize bağlı olmamızdan kaynaklanan ataerkil aile yapısı. Bir tercih söz konusu olmasıyla beraber aslında profesyonel kurum ya da kişilerle senkronize olunması daha doğru ve sağlıklı olanıdır. Evde ya da huzurevlerinde bakım isteyen 65 yaş üstü insanlar azda olsa,talep olmasına karşın istekleri doğrultusunda hizmet bulamıyor veya bulmakta güçlük çekiyor. Gittikçe artan yaşlı nüfustan dolayı bu alanda  gerek kurumsal gerek özel sektör gelişmekte. Bunun için gerek üniversitede eğitim gerekse kuruluşlarda  kalifiye elemanlar yetiştiriliyor. Bu yetiştirilen kişiler öncelikli olarak ruhen ve bedenen sağlam olmalıdır,sabırlı ve şefkatli olmaları ise işlerini kolaylaştıran kilit kriterler olacaktır. Aynı zamanda yaşlı bakımı yapan kimselerin düzenli olarak denetlenmesi gerekiyor. Yaşlı bakımı yapacak olan kimseler yetiştirilirken, yaşlı veya hasta insanlarla ilişkisi gerekli kişisel bakımlarının yanında onlarla duygusal olarak da iletişim kurmaları karşılıklı olarak huzurlu bir ortam sağlayacaktır. Kimse yaşlanmak istemez, ama bir yerde yaşlandığımızı kabul etmemiz de gerek. Bu yüzden bakım hizmeti yaşlı kimsenin rızası ile yapılmalıdır. Evde veya bakım merkezinde bakımı kabul eden yaşlı veya hastaların yeterli maddi gücü yok ise devlet gerekli maddi desteği de sağlıyor. Eğer yaşlı kimsenin engeli var ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yalnızca rehabilitasyon merkezlerinde bakımları sağlanıyor.

Yaşlı bakımındaki asıl amaç, yaşlılara muhtaçlık duygusu hissetmeleri yerine onlara yalnızca gerek duyduklarında yardım etmek için orada olduğunuzu belirtmek; en önemli olanın kendi yaşam alanlarını oluştururken onlara araç olduğunuzu göstermektir. İşte tam da burada yaşlı  bakımı yapan personele aslında ne kadar ciddi bir görev düştüğünü, öneminin büyüklüğünü görüyoruz. Bilinçsiz bir bakım ile yaşlılarımızı zorda bırakmak değil; bilinçli bakım personelleri ile refah seviyesi yüksek, daha uzun, daha sağlıklı, daha bağımsız bir hayat…

Unutmayalım ki geleceğin yaşlıları bizleriz ve nasıl yaşlanacağımızı hiçbirimiz bilmiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Bakma Sırası Bizde başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.