Pamuk Narinliği Yaşlılara Bakmak

Günümüzde her şey çok gelişmiş durumda. Aslında zamanımızı daha fazla kendimize ayırabilmek adına canla başla çalışıyoruz ama bu sırada kendimize bile yetemeyecek kadar uzak oluyoruz aslında her şeyden… Ebeveyn olmak zor. Ebeveyn bakımı da kolay değil, elbette. Onlar bizi yıllarca büyütebilmek ve en iyi şartlarda yetiştirebilmek için çok uğraşmışlar ve bizimse onlara bakacak gücümüz ya da zamanımız olmuyor bazen. Böyle durumlarda destek olabilecek bir kimseye ihtiyaç duyuyor insan: yaşlı bakıcı. Her meslekte gerekli olduğu gibi bunda da disiplin oldukça önemli bir koşul. Fakat daha da önemlisi ise sabırlı ve şefkat dolu bir insan olabilmek… Her insan soğukkanlı olamaz ve bir yaşlının her anında ona tahammül edemeyebilir. Çoğu zaman karşılaşılan durumlar arasında ne yazık ki yer alıyor bu durum. Bu nedenle sıcakkanlı olmak ve hatta bir bebek kadar ilgiye olduklarının ayrımına varmış olabilmek hem yaşlı hem de yaşlı bakıcı için çok önemli hususlardandır.

Bir bebek, kendisi için pek çok ihtiyacı tek başına yapamaz. Birine gereksinim duyduğu süre zarfı oldukça fazladır. Yaş ilerlediğinde oluşan hastalıklar, engeller –gerek fiziksel gerek psikolojik- kişinin kendi kendine yetememesi anlamına gelmektedir. Ve böyle anlarda en çok desteği sağlayan kimseler onların yanında daimi yere sahip olabiliyor. Alışmak zor olsa da aradaki bağ ve güven duygusu ne kadar artarsa o kadar da kopması zor oluyor alışmak..

Yaşlı bakıcı olmak elbette çok zor ve bir o kadar gurur verici bir meslektir. Hislere ve kişisel bakıma ihtiyaç, bir yaşlının en çok utandığı ve kendisini kötü hissettiği nedenlerdendir. Birine –tabiri caizse- muhtaç olmak her bireyi üzer. Ve karşısında kim olursa olsun ona yük olmak istemez. Böyle zamanlarda ona yalnız hissettirmemek her açıdan önemli konulardandır. Siz kadar olmasa da yeri geldiğinde endişelenecek ve uzmanca eğitimini alıp tamamlamış bireyleri seçmek de dikkat edilmesi ve tecrübeye sahip olması her zaman bir avantaj sağlayacak olup sizlere rutin yardım adına hep olumlu geri dönüşler sağlayacaktır…

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.