Öz Olmayan Evlat: Yaşlı Bakıcı

Bilim ve ekonomideki gelişmeler sonucu geleneksel olarak adlandırdığımız toplum yapısından şu an da içerisinde bulunduğumuz modern toplum yapısına bir geçiş yaşanmıştır. Bu geçişin toplumda yarattığı etkiler sonucunda; kadın iş hayatında daha aktif bir rol üstlenmiş, geniş aile yapısı dağılmış ve yerini anne, baba ve çocuktan oluşan çekirdek aile yapısına bırakmıştır.  Günümüzde, geleneksel toplum yapısında otoriter bir güç olan yaşlı bireylerin, eski rollerini yitirdiklerini ve bakımlarının aile içerisinde birçok tartışmaya neden olduğunu görmekteyiz. Günden güne büyümekte ve önemli bir hal almakta olan yaşlıların bakımı konusundaki sorun, yaşlı bakıcı olarak meslek icra eden insanların önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Peki, kimdir bu yaşlı bakıcı olarak adlandırdığımız kişiler? Açıklayacak olursak bunlardan bir kısmı bireysel deneyimlerinden yola çıkarak bunu bir işe dönüştüren kişilerdir. Bir diğer kısmı ise üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ve bu mesleği profesyonel olarak yapan kimselerdir. Bu kişiler ihtiyaç sahipleriyle doğrudan iletişime geçebilir veyahut bir şirket aracılığıyla ilgili kişilere yönlendirilebilirler.

Yaşlı bakıcı aramakta olan kişiler yukarıda belirtilen yollardan birine başvurabilir. Bu işin güven temelli olması bakıcı bulma konusunda danışmanlık hizmeti veren şirketleri doğrudan iletişime geçilen kişilere oranla bir adım daha öne geçirmektedir. Özellikle bazı şirketler bakanlık denetimi altında gerekli izinleri alarak kaliteli bir hizmet vermeyi amaçlamaktadır.  Bu tür şirketlerle işbirliği içinde bulunmak oluşabilecek tatsız ihtimalleri azaltmada yardımcı olacaktadır.

Her nasıl bulunursa bulunsun bir yaşlı bakıcıda aranması gereken yegâne unsurlar: şefkat ve sabırdır.  Bunun yanı sıra bu mesleği yapan kişilerin hoşgörülü, sorumluluk sahibi ve güler yüzlü kimseler olması gerekmektedir. “Bir gün sen de yaşlanacaksın.” mottosuyla yola çıkması ve empati kurabilmesi bu anlamda çok önemli bir husustur.

Yaşlı bakıcıların taşıdığı bu unsurların tamamlayıcısı olarak gerekli bilgi ve eğitimle donanmaları şarttır. Yaşlı insanların içerisinde bulunduğu durumları göz önüne alırsak önemle dikkat edilmesi gereken noktalardan biri sağlık konusudur. Bakımı yapılan kişinin ilaç kullanımı takip edilmeli, gerekli egzersizler yaptırılmalıdır.

Yaşlı bakıcılığında atlanmaması gereken belki de en önemli nokta, amatör ruhla profesyonel işler yapabilmektir. Bakımı yapılan kişiye asla bir müşteri gözüyle bakılmamalı fakat alınan işin tüm gereklilikleri eksiksiz yerine getirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcılarda Aranan Şartlar başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.