Ortaya Çıkan Bazı Unsurlar Yaşlı Bakım Gerekliliğini Arttırabiliyor

Birlikte yaşadığınız yaşlı yakınlarınızın daha önceden olmadığı kadar dağınık hale geldiğini ya da kirli giysiler giydiğini fark edebilir, bunun dışında olağan dışı hal ve hareketlerinden şüphe duyabilirsiniz. Kendisi uzun bir süre banyoya adım atmamış olabilir. Veya ocakta yanan bir tava görmek de yaşlılarınızın artık eski fiziksel ve mental sağlığında olmadığını göstermektedir.

Yaşlı sevdiklerimizin kendi kendini idare edebilme yeteneğini kaybetmeye başlamasına tanık olmak korkutucu ve üzücü bir farkındalıktır. Bazen bu düşüşler yavaş yavaş olabilir. Ya da ani bir değişiklik, depresyon veya önemli bir destek kaybı ani bir değişim zorunluluğunu tetiklemektedir. Durumun istemeden de olsa bu seviyeye gelmesi halinde siz de sahip olmadığınız donanımdan ötürü uygulayabilecek doğru eylemlere sahip olmayabiliyorsunuz. Bakım ihtiyacı gerektiren durumlar genel olarak yaşlıların fiziksel ve ruhsal olarak eski sağlında olmadığı ve kendi kendini idare edecek kabiliyeti kaybettiği zaman oluşuyor. İşte bu durumda devreye yaşlı bakıcı hizmeti girebilmektedir.

Hasta Bakımını Kabul Etmeyen Yaşlıya Nasıl Yaklaşılır?

Bakıma ihtiyaç duyulan durumlarda yaşlı sevdiklerimiz çoğu zaman durumundan şikâyetçi olmadığını ve yaşlı bakıcı servisi gerekmediğini söyler. Bu bir nevi durumu kabullenememeden dolayı oluşan direniştir. Çünkü onlar bu durum bir hor görülmeden çok, uzun süredir devam eden rutinlerinin ve düzenlerinin bozulması demektir. Yakınlar ise bu servisi düşünmeleri karşısında kendilerini suçlu, üzgün hissedebilirler. Aslında bu durum bir kötülükmüş gibi görünmemeli, uzman bir yaşlı bakımının gerekliğini kavrayıp, yaşlı sevdikleri için en yararlı olabilecek kararın bu olduğunu düşünmeli ve yaşlı bakıcı için tutulacak profesyonel ellere güvenmelidirler.

Öncelikli olarak yaşlı bakımı servisi tutulmasının gerekliliğini kendilerine anlatmadan önce, uygun an beklenmeli ve o an geldiğinde bu servisi bir zorunluluk olarak değil, kendisi için çok daha sağlıklı ve güvenli koşulların yaratılacağı konusu üzerinde durulmalıdır. Zira yaşlı kimseye artık kendisini idare edemeyecek sağlıkta olmadığını ve bakıma ihtiyaç duyduğunu anlatmak daha fazla direnişle karşılaşmanıza neden olur. Aile üyelerini bir araya toplayıp yaşlı bakımının potansiyel faydalarından bahsetmek oldukça yararlı olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Yaşlıyı Gençleştirir başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.