Meslek Olarak Yaşlı Bakıcılık

Hepimiz, hayatımızı olabilecek en iyi koşullarda yaşamak isteriz. Bunun için ise neredeyse çocukluk çağından başlayarak gelecek yaşantımızda bize en iyi koşulları sağlayacak kararları almak için hayatımızı planlamaya başlarız. Bir şeyleri değiştirebilmek ve mutlu olmak için başlanan bu yol, yaşlılığımızda huzur ve mutluluk olarak bize geri döner.

İşte tam bu noktada yaşlılığı anlamak için yaşlı insanların ihtiyaçlarını biliyor ve onların isteklerini karşılayabiliyor olmamız gerekmektedir. Unutulmaması gereken ise yaşlı bireylerin günlük ihtiyaçlarını karşılama konusunda fazladan bir yardıma gerek duyabilmeleridir. Yaşlı bireyler; fiziksel yardıma, herhangi bir hastalık durumunda tedavinin uygulanmasında ve gerekirse yardım çağırılması gibi bir takım önemli konularda destek alabilmek amacıyla yaşlı bakıcı yardımına ihtiyaç duyabilir. Normal durumda aile üyelerinin bu desteği verebiliyor olmaları elbette yaşlılar için daha sağlıklı olabilir fakat çeşitli zorunluluklar sebebiyle aile fertlerinin bu görevi yaşlı bakıcılara devretmesi yanlış olmayacaktır. Aksine yapılan araştırmalarda yaşlı bakımının profesyonel sayılabilecek kişiler tarafından karşılanması hem hasta hem de aile için daha olumlu sonuçlar doğurduğu görülmüştür.

Bu noktada ailenin bakım için yaşlı bakıcı tutma kararını aldığı andan itibaren karşılarına iki seçenek çıkmaktadır. Ya aile fertleri bireysel bir çabayla ilan vererek yaşlı bakıcısı arayacaklar ya da kurumsal olarak çalışan özel istihdam bürolarından yardım alacaklardır. Aile fertlerinin çeşitli ilanlar vererek konu ile bizzat ilgilenmeleri ilk bakışta yapılması gereken en doğru karar olarak görünebilir. Burada unutulmaması gereken, karşılaşacağınız insanların bu işe ne kadar uygun olduklarını değerlendirme aşamasında birçok kriteri düşünmeniz gerektiğidir. Her yaşlı bireyin kişiliğinin ya da olası hastalıklarının getirdiği bakım koşullarının değişikliği sebebiyle yaşlı bakıcı seçiminde aramanız gereken birçok farklı özellik olacaktır. Yaşlı bakıcının fiziksel gücü, psikolojik durumu, ne kadar düzenli olduğu, farklı çalışma koşullarına uyum sağlama yeteneği ve işe devamlılığı ilk düşünülecek özellikler olarak söylenebilir. Diğer yandan özel istihdam bürolarının kendi programlarına katılan bakıcılar; çeşitli hastalıklar, sağlık durumu, ilk yardım, psikolojik destek ve çeşitli konularda aldıkları eğitimler sayesinde bakıcılığı meslek seviyesinde gerçekleştirmeye en yakın kişileri size bulabilir.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Arayanlar İçin Tavsiyeler başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.