Kutsal Meslek Sahibi: Yaşlı Bakıcı

Günümüzün en çok ihtiyacı olan bir meslek artık yaşlı bakıcı… Fazlasıyla dinamizm gerektiren bu meslek, motivasyon ile aynı anda sizi dengeler. Biri ile sürekli ilgilenebilmenin getirisi olan sabır ise oldukça önemli bir yere sahip. Yaşlılar, gün geçtikçe çocuklaşırlar ve aynı bir bebek gibi ilgiye ihtiyaçları olur. Kişisel birçok ihtiyaçlarını kendileri karşılayamazlar. Tam da böyle zamanlarda ona yardım edecek yaşlı bakıcı aslında güven kazanmış olacak ve mesleğinin öneminin farkında ise bu değeri gerektiği gibi yansıtabilecektir. Fiziksel açıdan güçsüz birçok yaşlı var artık. Çünkü gerek hormonlu yiyecekler gerekse genetik pek çok hastalık artık daha fazla nüksediyor bireye ve zaman ilerledikçe daha da fazlasını alıp götürüyor bazen…

Çoğu zaman bir yaşlının eli ayağı oluyorken çoğu zaman da belki evladı yerine koyabilecek kadar güvenip sevdiği bir varlık. İşte en önemlisi de bu bence. Hayatını böyle güzel bir mesleğe adamış biri olabilmek oldukça ağır bir yük gibi dursa da yapınızın tahammüle müsait olması ve sevecenliğiniz ile başaramayacağınız pek az şey olur.

Birini mutlu ederek mutlu olabilmek en güzel getirisi olsa gerek yaşlı bakıcı olmanın… En büyük ilgi gerektiren anlarda gösterdiğiniz şefkat yaşlıyı mutlu eder ve size de psikolojik ve fiziksel her açıdan pek çok fayda sağlar. Farklı hayatlara ortak olmak, bir hayatın kısa da olsa bir bölümünü paylaşmak, bir insanın her zaman yanında olduğunu hissettirebilmek çok önemli. Aradaki ilişki ne kadar iyi ise o kadar sıkı bağlar ile ona fazlasıyla yardım edebilirsiniz.

Hayatındaki en özel şeyleri sizinle paylaşması demek büyük bir sorumluluk evet, ama bu sorumluluğu yerine tam anlamıyla getirebilmekse kutsanan bir his oluyor. Yaşlı birinin tepkileri bazen çok farklı oluyor ve en çok da bu noktada ona alınmayıp aslında daha farklı tepkiler verebileceğini bilmekse eğitiminizin oldukça iyi olduğunu belirler. Çünkü bir bebek gibi, aslında istediği pek çok şeyi net anlatamasa da yaşatırlar ve böyle zamanlarda en çok onunla, onun gibi olmanız gerekir. Bu kutsal mesleğe sahip olabilmek ise büyük bir şans olarak artı değer sağlar size ve belki mutlu bir hayatınsa adımlarını atmanıza yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Yaşlı Bakıcı Seçimine Dikkat! başlıklı makalemizde evde hasta bakımı, evde yaşlı bakımı ve hasta bakıcı hakkında bilgiler verilmektedir.